swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 2 av 5
Nr
36862
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:20
Beskrivning
Chagall Litographe III. Innehåller två färglito varav ett är omslaget. På tyska.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
36863
Konstnär
Georg Baselitz
Utrop
12000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:25
Beskrivning
Färgetsning av Georg Baselitz. Sign. BAT. 00. 67x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36864
Konstnär
Lillemor Rudolf Hall
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:30
Beskrivning
" Former ur figur " Olja på duk av Lillemor Rudolf Hall. Sign. 70x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36865
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:35
Beskrivning
" Drömkvinnans kyss " . Färglito av Max-Walter Svanberg. Sign. -58. Provtryck. 52x39 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36866
Konstnär
Anders Moseholm
Utrop
30000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:00
Beskrivning
Olja på duk av Anders Moseholm. Sign. 2010. 120x135 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36867
Konstnär
Alan Green
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:05
Beskrivning
" Frame Image no 7 " Etsning av Alan Green. Sign.-83. 25 ex. 21,5x21 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36868
Konstnär
Yves Brayer
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:10
Beskrivning
Färglito av Yves Brayer. Sign. 200 ex. 36x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36869
Konstnär
Hasse Hasselgren
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:15
Beskrivning
Olja på duk av Hasse Hasselgren. Sign. -72. 101x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36870
Konstnär
Gudmar Olovson
Utrop
20000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:20
Beskrivning
" La Concorde ". Bronsskulptur av Gudmar Olovson. Sign. 10 ex. Höjd 45 cm. Längd 44 cm. Gjutarstämplel A Valsuani cire perdue.
Säljes på Kvalitén

Nr
36871
Konstnär
Eric Grate
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:25
Beskrivning
Bronsskulptur av Eric Grate. Sign. 6 ex. Höjd med sockel 25 cm. Gjutarstämpel H Bergman cire perdue.
Säljes på Kvalitén

Nr
36872
Konstnär
Nils Möllerberg
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:30
Beskrivning
Skulptur i terracotta av Nils Möllerberg. Sign. Liten lagning längs ner samt nagg. Höjd 36 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36873
Konstnär
JL Sanchez
Utrop
1400 SEK
Budnivå
1400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:35
Beskrivning
Bronsskulptur av JL Sanchez. Sign. 1000 ex. Höjd med sockel 18,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36874
Konstnär
Isaac Grünewald
Utrop
50000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:40
Beskrivning
Akvarell av Isaac Grünewald. Sign. Pappersformat 52x59 cm. Avbildad på omslaget av Svenskt Konstnärslexikon utg av Allhems förlag 1952.
Säljes på Kvalitén

Nr
36875
Konstnär
Bertil Vallien
Utrop
20000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:45
Beskrivning
Glasskulptur av Bertil Vallien. Sign. Kosta Boda Unique. Nr 7185269. Höjd 40,5 cm med sockel.
Säljes på Kvalitén

Nr
36876
Konstnär
Bertil Vallien
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:50
Beskrivning
Glasskulptur av Bertil Vallien. Sign. Höjd 19 cm. med sockel
Säljes på Kvalitén

Nr
36877
Konstnär
Berit Johansson
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:55
Beskrivning
Glasskål av Berit Johansson. Sign. Sjöhyttan. Höjd 25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36878
Konstnär
Erika Höglund
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:00
Beskrivning
Glasskulptur av Erika Höglund. Sign. Målerås. Nr 25020. Höjd 25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36879
Konstnär
Andy Warhol ( efter )
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:05
Beskrivning
Marilyn Monroe. Färgserigrafi efter Andy Warhol. Violett stämpel a tergo: Published by Sunday B Morning. Fill in your own signature. 90x90 cm. Lådram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36880
Konstnär
Zao Wou Ki
Utrop
10000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Zao Wou Ki. Sign- 60. 57x41 cm. Mjuka veck i övre vänster hörn, delvis in i bildytan. ( Some soft creases in upper left corner extending into image ) Gulnad ( stained ) Ej ram. Ref. Ågerup 127
Säljes på Kvalitén

Nr
36881
Konstnär
Jean Tinguely
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:15
Beskrivning
Färgetsning av Jan Tinguely. Sign. 300ex. 35x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36882
Konstnär
Bram van Velde
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Bram an Velde. Sign. 300ex. samt dedicerad. 58x45 cm. Liten pappersförlust i höger övre hörn. Något gulnad. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36883
Konstnär
Bram van Velde
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Bram an Velde. Sign. 300ex. samt dedicerad. 46x63 cm. Något gulnad. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36884
Konstnär
Bengt Åberg
Utrop
2200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk av Bengt Åberg. Sign. 61x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36885
Konstnär
Paul Rebeyrolle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Paul Rebeyrolle. Sign. 75 ex. Pappersformat 54x76 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36886
Konstnär
CO Hulten
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:40
Beskrivning
Olja på duk av CO Hulten. Sign. 64x49 cm. Färgbortfall.
Säljes på Kvalitén

Nr
36887
Konstnär
Ditte Nilsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Ditte Nilsson. Sign. -69. 137x126 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36888
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:50
Beskrivning
Akvarell/gouache av Bert-Johnny Nilsson. Sign. -71. 18x13 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36889
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:55
Beskrivning
Färglito av Lennart Jirlow. Sign. 300ex. 42x58 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36890
Konstnär
Dorothea Tanning
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:00
Beskrivning
" Ur Bonjour Max Ernst ". Färgetsning av Dorothea Tanning. Sign. 100ex. 38x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36891
Konstnär
Man Ray
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:05
Beskrivning
" Ur Bonjour Max Ernst ". Färglito av Man Ray. Sign. 100ex. 38x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36892
Konstnär
Bertil Berntsson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:10
Beskrivning
Bemålad träskulptur av Bertil Berntsson. Sign-90. 29x67 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36893
Konstnär
Per Thorell
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:15
Beskrivning
Olja på duk av Per Thorell. Sign. -52. 63x36 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36894
Konstnär
Stig Wernheden
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:20
Beskrivning
Olja på duk av Stig Wernheden. Sign. 100x68 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36895
Konstnär
Ernst Norlind
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:25
Beskrivning
Pastell av Ernst Norlind. Sign. 1917. 66x95 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36896
Konstnär
Ernst Norlind
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:30
Beskrivning
Olja på duk av Ernst Norlind. Sign. 46x56 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36897
Konstnär
Sigurd Möller
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:35
Beskrivning
Olja på duk av Sigurd Möller. Sign. -32. 110x76 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36898
Konstnär
Jacques Zadig
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:40
Beskrivning
Olja på duk av Jacques Zadig. Sign. 80x56 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36899
Konstnär
Okänd
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:45
Beskrivning
Olja på duk. 70x60 cm. Sannolikt 1600-tal. Inköpt på Perssons auktioner i Malmö 1978.
Säljes på Kvalitén

Nr
36900
Konstnär
Theo Tobiasse
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:50
Beskrivning
Ur HC Andersens sagor " Färglito av Theo Tobiasse. Sign. 350 ex. 49x65 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36901
Konstnär
Theo Tobiasse
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:55
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp