swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3
Nr
37182
Konstnär
Jiri Anderle
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:00
Beskrivning
Etsning av Jiri Anderle. Sign. 50ex. 7x11 cm.

Nr
37183
Konstnär
Vladislav Stolmachov
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Vladislav Stolmachov. Sign. 2006. 50x60 cm.

Nr
37184
Konstnär
Vladislav Stolmachov
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:10
Beskrivning
Akvarell av Vladislav Stolmachov. Sign. 22x17 cm.

Nr
37185
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:15
Beskrivning
" Konglomerat" Målning på duk av Uno Svensson. Sign. 1975. 116x89 cm.

Nr
37186
Konstnär
Ola Billgren
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:20
Beskrivning
" Romantiskt landskap " Färglito av Ola Billgren. Sign. -83. 200 ex. 38x42 cm. Ej ram.

Nr
37187
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:25
Beskrivning
Blyertsteckning av Max-Walter Svanberg. Sign- -42. 25x20 cm.

Nr
37188
Konstnär
Bertil Berntsson
Utrop
150 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:30
Beskrivning
Linoleumsnitt i färg av Bertil Berntsson. Sign. -53. 100ex. 44x25 cm.

Nr
37189
Konstnär
Gerhard Nordström
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:35
Beskrivning
Litografi av Gerhard Nordström. Sign. -53. 100 ex. 31x25 cm.

Nr
37190
Konstnär
Carsten Nash
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:40
Beskrivning
Träsnitt i färg av Carsten Nash. Sign. .97. EA. 29x31 cm. Ej ram.

Nr
37191
Konstnär
Lis Zwick
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:45
Beskrivning
Träsnitt i färg av Lis Zwick. Sign. 400ex. 30x36 cm.

Nr
37192
Konstnär
Brita af Klercker
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk uppf på pannå av Brita af Klercker. Sign- 60x90 cm.

Nr
37193
Konstnär
Brita af Klercker
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 19:55
Beskrivning
" Husgavlar " Olja på duk av Brita af Klercker. Sign. 45x60 cm.

Nr
37194
Konstnär
Gustav Arne
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 20:00
Beskrivning
Olja på pannå av Gustav Arne. Sign.-64. 28x36 cm.

Nr
37195
Konstnär
Gustav Arne
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
20 Jan kl 20:05
Beskrivning
Olja på pannå av Gustav Arne. Sign-64. 27x35 cm. Ram i äkta bladsilver.

Nr
37196
Konstnär
Karl Lundborg
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:00
Beskrivning
" Motiv från Asbjer " Olja på duk av Karl Lundborg. Sign. 45x37 cm.

Nr
37197
Konstnär
Karl Lundborg
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Karl Lundborg. Sign. 36x53 cm.

Nr
37198
Konstnär
Sam Francis
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:10
Beskrivning
" Poeme dans le ciel " Litografi av Sam Francis 1986. Sign 100 ex. 76x56. Ref. Lembark L 270.

Nr
37199
Konstnär
Curt Asker
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:15
Beskrivning
Färglito av Curt Asker. Sign. 100 ex. 60x41 cm.

Nr
37200
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:20
Beskrivning
" Epistel nr 38 " Färglito av Peter Dahl. Sign. 27x42 cm.

Nr
37201
Konstnär
Morten Lassen
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:25
Beskrivning
Akvarell av Morten Lassen. Sign. 34x49 cm.

Nr
37202
Konstnär
Lars Herder
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:30
Beskrivning
Olja på pannå av Lars Herder. Sign. 17x48 cm.

Nr
37203
Konstnär
Lars Herder
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:35
Beskrivning
Olja på pannå av Lars Herder. Sign. 20x29 cm.

Nr
37204
Konstnär
Lena Linderholm
Utrop
250 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:40
Beskrivning
Färglito av Lena Linderholm. Sign. HC 17 ex. 36x32 cm.

Nr
37205
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:45
Beskrivning
Affisch Max-Walter Svanberg. 49x36 cm.

Nr
37206
Konstnär
Parti Konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:50
Beskrivning
Olja sign RA ( 37x45 cm. ) samt 4 st oljor sign Alwe.

Nr
37207
Konstnär
Åke Holm
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:55
Beskrivning
Keramikplatta Åke Holm. Sign. 21x24 cm. Liten nagg.

Nr
37208
Konstnär
Åke Holm
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 20:00
Beskrivning
" Kullaspelen 1995 samt troll. 2 keramikfigurer av Åke Holm. Sign. Höjd 17 resp 14 cm.

Nr
37209
Konstnär
Fritz Köthe
Utrop
250 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Fritz Köthe. Sign. 300 ex. 57x45 cm.

Nr
37210
Konstnär
Mauritz Gellner
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av Mauritz Gellner. Sign. 26x33 cm.

Nr
37211
Konstnär
Sigfrid Bengtsson
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:10
Beskrivning
Olja på pannå av Sigfrid Bengtsson. 37x46 cm.

Nr
37212
Konstnär
Kurt Erik Heinonen
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:15
Beskrivning
" Oskarshamn " Olja på duk av Kurt Erik Heinonen. Sign. 59x49 cm. Två mycket små hål i duken upptill vid ramen.

Nr
37213
Konstnär
Uno Stallarholm
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:20
Beskrivning
" Slagsmål vid auktion ". Etsning av Uno Stallarholm. Sign. 1945. 32x49 cm.

Nr
37214
Konstnär
Ernst Norlind
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:25
Beskrivning
Olja på pannå av Ernst Norlind. Sign-45. 60x70 cm.

Nr
37215
Konstnär
Jacques Zadig
Utrop
500 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk av Jacques Zadig. Sign. 80x56 cm.

Nr
37216
Konstnär
Eva Berggren
Utrop
350 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:35
Beskrivning
Bronsskulptur av Eva Berggren. Sign. VI-X ex. Höjd 22 cm, med sockel.

Nr
37217
Konstnär
Eva Berggren
Utrop
350 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:40
Beskrivning
Bronsskulptur av Eva Berggren. Sign. 20 ex. Höjd 20 cm, med sockel.

Nr
37218
Konstnär
Ruth Milles
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:45
Beskrivning
Gipsskulptur av Ruth Milles. Sign. 1906. Höjd 27 cm.

Nr
37219
Konstnär
Göran Brunius
Utrop
700 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk av Göran Brunius. Sign. 91x64 cm.

Nr
37220
Konstnär
Louis Verpilleux
Utrop
700 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:55
Beskrivning
" La grande Tour ". Olja på duk av Louis Verpilleux. Sign. 1910. 90x70 cm.

Nr
37221
Konstnär
C Schmidt
Utrop
550 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:00
Beskrivning
Olja på duk av C Schmidt. Sign. -89 ? 21x32 cm.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp