swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3
Nr
36458
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:00
Beskrivning
85 gravures 1966. Färgaffisch efter Pablo Picasso, litograferad av Henri Deschamps. 2000 ex. 75,5x51,5 cm. Ref Czwiklitzer nr 228. Ej ram.

Nr
36459
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:05
Beskrivning
Galerie Louise Leiris. Färgaffisch Picasso 1971. 75,5x50 cm. Ref Rodrigo 217. Ej ram.

Nr
36460
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:10
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Numrerad 200 ex. på Japan-papper. Sign i trycket. 53x40 cm. Tryckt hos Mpurlot. Ej ram.

Nr
36461
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
300 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:15
Beskrivning
Affisch efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Landskrona Konsthall 1973. Sign i trycket. Numrerad 2000 ex. 68x50 cm. Mourlot Imp. Ej ram.

Nr
36462
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:20
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso. Sign i trycket. Sannolikt utförd av H Deschamps. 53x39 cm. Ej ram.

Nr
36463
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
300 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:25
Beskrivning
Grand maitres estampes et dessins. Färgaffisch 1971 med motiv av Pablo Picasso utgiven av Spadem. Sign. i trycket. 66x50 cm. Ej ram.

Nr
36464
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:30
Beskrivning
Le fond jaune. Litograferad original färgaffisch av Marc Chagall 1969. 3000ex. 78x57 cm. Avb. sid. 57 i Les affiches de Chagall. Hanteringsveck. Ej ram.

Nr
36465
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:35
Beskrivning

Nr
36466
Konstnär
Marc Chagall ( efter )
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:40
Beskrivning
Peintures Bibliques Recentes 1966-1976. Färgaffisch Marc Chagall 1977, litograferad av Charles Sorlier. Pappersformat 76x52 cm. Ej ram.

Nr
36467
Konstnär
Marc Chagall ( efter )
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:45
Beskrivning

Nr
36468
Konstnär
Marc Chagall ( efter )
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:50
Beskrivning
Musée National Message Biblique. Reproduktionsaffisch av Marc Chagall. 58x40 cm. Ej ram.

Nr
36469
Konstnär
Marc Chagall ( efter )
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 19:55
Beskrivning
Aragon-Malraux. Reproduktionsaffisch 1977 Marc Chagall. Foundation Maeght. Ej ram.

Nr
36470
Konstnär
Der Blaue Reiter
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 20:00
Beskrivning
Der Blaue Reiter. Motiv efter W Kandinsky. Färgaffisch Galerie Maeght. 72x50,5 cm. Ej ram.

Nr
36471
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 20:05
Beskrivning
" Musée de L´athenee, Geneve. Färgaffisch Salvador Dali 1970. 77x56 cm. Desjobert Lithogaphe. Obetydlig kantreva i mariginalen 8 mm. Ej ram.

Nr
36472
Konstnär
Edvard Munch ( efter )
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 20:10
Beskrivning
Los Angeles County Museum. Färgaffisch Edvard Munch. 76x52,5 cm. 1969. Tryckt hos Mourlot. Ej ram.

Nr
36473
Konstnär
Marie Laurencien
Utrop
100 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Aug kl 20:15
Beskrivning
" Gallerie 65- Cannes ". Färgaffisch Marie Laurencien. 1962. E& J Desjobert- Imp. -Paris.67x50 cm. Ej ram.

Nr
36474
Konstnär
Per Åkered
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:00
Beskrivning
Olja på duk av Per Åkered. Sign. 44x34 cm.

Nr
36475
Konstnär
Bernt Lauritzen
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Bernt Lauritzen. Sign. 50x40 cm. Otydligt sign. olja medföljer.

Nr
36476
Konstnär
Thomas Strömdahl
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:10
Beskrivning
Akvarell av Thomas Strömdahl. Sign. -82. 27x38 cm.

Nr
36477
Konstnär
Maja Fjaestad
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:15
Beskrivning
" Blåsippor ch vitsippor " Tränsitt av Maja Fjaestad. Sign. 15x18 cm.

Nr
36478
Konstnär
Maria Hillfon
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Maria Hillfon. Sign. 260 ex. 22x16 cm.

Nr
36479
Konstnär
Nils " Björnjägaren " Rundgren
Utrop
300 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:25
Beskrivning
Blandteknik av Nils " Björnjägaren " Rundgren. Sign. 1969. 33x40 cm.

Nr
36480
Konstnär
Knut Olson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:30
Beskrivning
" Motiv från Käringön " Olja på pannå av Knut Olson. Sign. 44x54 cm.

Nr
36481
Konstnär
Johan Leksell
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:35
Beskrivning
" Luffareting " Siluettklipp av Johan Leksell. Sign. 11x29 cm.

Nr
36482
Konstnär
Bengt Olson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:40
Beskrivning
Färglito av Bengt Olson. Sign. 100 ex. 20x16 cm.

Nr
36483
Konstnär
Jörgen Fogelquist
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:45
Beskrivning
Färglito av Jörgen Fogelquist. Sign. 365 ex. 55x46 cm.

Nr
36484
Konstnär
Tor Ivar/G Kjellberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:50
Beskrivning
Akvarell av Tor Ivar Andersson. Sign. 46x32 cm. Akvarell av Gustav Kjellberg. Sign. 28x35 cm.

Nr
36485
Konstnär
Helmer Forslund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:55
Beskrivning
Träsnitt av Helmer Osslund. Sign. -57. 20ex. 31x25 cm.

Nr
36486
Konstnär
Axel Tallberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 20:00
Beskrivning
" Old Joe ". Etsning av Axel Tallberg. Sign. 18x12 cm.

Nr
36487
Konstnär
Axel Tallberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 20:05
Beskrivning
" Snarkaren " Etsning av Axel Tallberg. Sign. 19x24 cm.

Nr
36488
Konstnär
Jose Manuel Broto
Utrop
900 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Jose Manuel Broto. Sign 75 ex. 64x91 cm. Ej ram.

Nr
36489
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:05
Beskrivning
Picasso Tome II. Oeuvrekatalog grafik Bloch II. 344 sidor. Ed. Kornfeld et Klipstein Berne. Omalaget slitet.

Nr
36490
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:10
Beskrivning
Bokverk. Picasso "Werke + Tage " Eine Photographische Studio von Edward Quinn. Text Roland Penrose. På tyska.

Nr
36491
Konstnär
Joan Miro
Utrop
750 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:15
Beskrivning
Joan Miro. Dupin II. Oeuvrekatalog över etsningar av Joan Miro 1961-1973. Innehåller 2 originalträsnitt i färg, frontispice samt omslag och ett svartvitt träsnitt. 1000 ex. 237 sidor.

Nr
36492
Konstnär
Santomaso/Wiig Hansen
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:20
Beskrivning
Bokverk Santomaso " Cicale e Cattedrale " med 12 planscher av Santomaso. Bodensee Verlag Amriswil 1962. Bokverk " Romerske Fantasier" med bilder av Svend Wiig Hansen. 1500 ex. Boken signerad av konstnären. Bröndums Forlag, Köpenhamn 1968.

Nr
36493
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:25
Beskrivning
"Peter Dahl- Arbeten/Works 1985-1987. Bokverk signerat av Konstnären. Innehåller 2 osignerade org. litografier i färg av Peter Dahl. ( Pappersformat 31x23,5 cm ) 53 sidor. Fint skick.

Nr
36494
Konstnär
Joan Miro
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:30
Beskrivning
"A Toute Epreuve " Faksimilutgåva av nr 75. Utgiven av George Barzilier New York 1984. Rikligt med bilder efter träsnitt. I kassett.

Nr
36495
Konstnär
Om Grafik
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:35
Beskrivning
" Om Grafik, Historia och Teknik. Av Jurgen von Konow. 266 sidor. Allhems förlag 1965. Omslaget löst.

Nr
36496
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:40
Beskrivning
" Max-Walter Svanberg Grafik ". Oeuvrekatalog grafik, 209 sidor. Utg. av Lilla Antikvariat 1967.

Nr
36497
Konstnär
Svenska Slott och Herresäten
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:45
Beskrivning
Svenska Slott och Herresäten i Sverige. Östergötland 1+2. Allhems förlag 1971.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp