swedish english
« Föregående   12345678   Nästa »      Sida 1 av 8
Nr
36076
Konstnär
TV Holmström
Utrop
4000 SEK
Budnivå
8400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:00
Beskrivning
Olja på pannå av TV Holmström. Sign. 46x38 cm.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
36077
Konstnär
Vytautas Kasiulis
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1900 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:05
Beskrivning
Färglito av Vytautas Kasiulis. Sign. 50 ex. 45x60 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36078
Konstnär
Vytautas Kasiulis
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:10
Beskrivning
Färglito av Vytautas Kasiulis. Sign. 50 ex. 46x61 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36079
Konstnär
Vytautas Kasiulis
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:15
Beskrivning
Färglito av Vytautas Kasiulis. Sign. 100 ex. 47x61 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36080
Konstnär
Vytautas Kasliulis
Utrop
50000 SEK
Budnivå
50000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:20
Beskrivning
Olja på duk av Vytautas Kasiulis. Sign. 73x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36081
Konstnär
Niki de Saint Phalle
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:25
Beskrivning
Ur Bon Jour Max Ernst. Färglito av Niki de Saint Phalle. Sign. 100 ex. 50x65 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36082
Konstnär
Pierre Alechinsky
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:30
Beskrivning
Ur Bon Jour Max Ernst. Etsning och akvatint på litografi av Pierre Alechinsky. Sign. 100 ex. 50x65 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36083
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
2500 SEK
Budnivå
3200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:35
Beskrivning
Ur Poeme secrets d´Apollinaire. 1967. Etsning med torrnål Sign. 50 ex. 31,5x23,5 cm. Ref. Michler/Löpsinger 195. Något gulnad.
Säljes på Kvalitén

Nr
36084
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
2500 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:40
Beskrivning
Ur Faust. Etsning och torrnål 1968/69. Sign. EA. 31,8x23,9 cm. Ref Michler/Löpsinger 299.
Säljes på Kvalitén

Nr
36085
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:45
Beskrivning
Ur Faust. Etsning och torrnål 1968/69. Sign. EA. 31,8x23,9 cm. Ref Michler/Löpsinger 303.
Säljes på Kvalitén

Nr
36086
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
1800 SEK
Budnivå
1800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:50
Beskrivning
Michler/Löpsinger. Catalogue Raisonné över etsningar, litografier, träsnitt. Band I+II. 262+192 sidor. Prestel förlag. München.
Säljes på Kvalitén

Nr
36087
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 18:55
Beskrivning
Lettre O. Färglito av Antoni Tapies. Sign. 75 ex. 38x56 cm. Ref Galfetti 316
Säljes på Kvalitén

Nr
36088
Konstnär
Gustav Arne
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:00
Beskrivning
Olja på duk av Gustav Arne. Sign. 58x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36089
Konstnär
Olle Kåks
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Olle Kåks. Sign.-72. 80x80 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36090
Konstnär
Horst Janssen
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:10
Beskrivning
Etsning av Horst Janssen. Sign.-70. 22 ex. 49x39 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36091
Konstnär
Sam Francis
Utrop
700 SEK
Budnivå
750 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:15
Beskrivning
Färgaffisch av Sam Francis. Med text " Lithographie originale de S Francis. Atelier d´Art Desobert. Paris. " . 84,5x56 cm. Michel Waldberg. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36092
Konstnär
Sam Francis
Utrop
700 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:20
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
36093
Konstnär
Claes Eklund
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:25
Beskrivning
Blandteknik av Claes Eklund. Sign. 41x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36094
Konstnär
Curt Hillfon
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk av Curt Hillfon. Sign. 130x105 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36095
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:35
Beskrivning
A l´Aube de nouveau Siècle 1999. Färglito av Lennert Jirlow. Sign 75 ex. 46x33 cm. Tryckt hos Mourlot.
Säljes på Kvalitén

Nr
36096
Konstnär
Susan Weil
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:40
Beskrivning
Mixed media av Susan Weil. Diptyk. Sign. 1978. Totalt pappersformat 75x114 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36097
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:45
Beskrivning
" Gestalt III-I-1 " Olja på duk av Lennart Aschenbrenner. Sign. -91. 64x80 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36098
Konstnär
Christo
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:50
Beskrivning
" Wrapped tree " Färgserigrafi av Christo. Sign. 150 ex. 55x71 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36099
Konstnär
Ernst Billgren
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 19:55
Beskrivning
Färgetsning av Ernst Billgren. Sign. 40 ex. 25x23 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36100
Konstnär
Malcolm Morley
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:00
Beskrivning
Färgetsning av Malcolm Morley. Sign. 75 ex. 52x83 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36101
Konstnär
Valerio Adami
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Valerio Adami. Sign. 140 ex. 90x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36102
Konstnär
Corneille
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:10
Beskrivning
Färgserigrafi av Corneille. Sign. 1987. H/C 52x70m.
Säljes på Kvalitén

Nr
36103
Konstnär
Skånska Konstakademien
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:15
Beskrivning
Skånska Konstakademien Årspublikation Nr 1. 1979. Originalgrafik av Jörgen Nash, Lis Zwick, Yoshio Nakajima, Henrik Pryds Beck, Lars Hård, Lisbeth Hedeager, Kennet Björne. Samtliga sign. 175 ex. Pappersformat 62x45 cm. Någon med obetydliga fläckar. I org.
Säljes på Kvalitén

Nr
36104
Konstnär
Thomas Theodor Heine
Utrop
700 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:20
Beskrivning
Etsning av Thomas Theodor Heine. Sign. 35x24 cm. Rikligt med fläckar.
Säljes på Kvalitén

Nr
36105
Konstnär
Jesus Rafael Soto
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:25
Beskrivning
Färgserigrafi av Jesus Rafael Soto. Sign. 95 ex. 80x80 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36106
Konstnär
Jesus Rafael Soto
Utrop
8000 SEK
Budnivå
8000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:30
Beskrivning
Färgserigrafi av Jesus Rafael Soto. Sign. 95 ex. 65x68 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36107
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:35
Beskrivning
" Liberté Paix Solidarité ". Screen på tyg. Omkring 1950. Sign i trycket. 76x76 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36108
Konstnär
NG Brunner
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:40
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av NG Brunner. Sign. 30x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36109
Konstnär
Stig Wernheden
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:45
Beskrivning
Olja på duk med collage av Stig Wernheden. Sign. 65x116 cm. Färgflagor samt smärre upplyft färglossning.
Säljes på Kvalitén

Nr
36110
Konstnär
Fabian Lundqvist
Utrop
700 SEK
Budnivå
850 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:50
Beskrivning
Olja på duk av Fabian Lundqvist. Sign. 37x45 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36111
Konstnär
Roy Lichtenstein
Utrop
30000 SEK
Budnivå
41000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 20:55
Beskrivning
Ur Bon Jour Max Ernst. Färgserigrafi av Roy Lichtenstein. Sign. 100 ex. 54x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36113
Konstnär
Joan Miro
Utrop
18000 SEK
Budnivå
18000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 21:00
Beskrivning
Ur Bon Jour Max Ernst. Sign. 100 ex. Bildyta 37x34 cm. Pappersformat 66x50 cm. Ref. Cramer nr 215.
Säljes på Kvalitén

Nr
36114
Konstnär
Angelica Wiik
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 21:05
Beskrivning
Färglito av Angelica Wiik. Sign. 290 ex. 56x86 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36115
Konstnär
Henry Moore
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 21:10
Beskrivning
Ur Bon Jour Max Ernst, Färglito av Henry Moore. Sign.100 ex. Bildyta 24x20 cm. Pappersformat 65x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36116
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
20000 SEK
Budnivå
22000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Maj kl 21:15
Beskrivning
Kezdi. Träskulptur 1989/90. Sign. ( Blekt )(Signature faded) 175 ex. 66x63x8 cm. I plexibox.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp