swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3
Nr
36661
Konstnär
Theo Tobiasse
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Theo Tobiasse. Sign. 350 ex. 49x65 cm.

Nr
36662
Konstnär
Lasse Johnson
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Lasse Johnson. Sign-44. 54x65 cm.

Nr
36663
Konstnär
Lasse Johnson
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:10
Beskrivning
Olja på pannå av Lasse Johnson. Sign. och dedicerad 1935. 37x55 cm.

Nr
36664
Konstnär
Lennart Rosensohn
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:15
Beskrivning
Färgetsning av Lennart Rosensohn. Sign. 90 ex. 30x28 cm. Pappersformat 65x50 cm. Ej ram.

Nr
36665
Konstnär
Anders Österlin
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Anders Österlin. Sign. 150 ex. 44x40 cm.

Nr
36666
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:25
Beskrivning
Etsning av Jules Schyl. Sign. 260 ex. 20x12,5 cm.

Nr
36667
Konstnär
Alf Olsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
16 Sep kl 19:30
Beskrivning
Huvud . Färgetsning av Alf Olsson. Sign. 260 ex. 49x67 cm

Nr
36668
Konstnär
Margareta Petre
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:00
Beskrivning
2 färglito av Margareta Petre. Sign. 300 ex. Pappersformat 68x52 cm.

Nr
36669
Konstnär
B-I Book/L Bezuglova
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:05
Beskrivning
Mixed media av Bert-Inge Book. Sign. 16x15 cm. Färgetsning av Liolina Bezuglova. Sign. 38x32 cm.

Nr
36670
Konstnär
Louis Bastin
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:10
Beskrivning
Litografi av Louis Bastin. Sign. 310 ex. 57x48 cm.

Nr
36671
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:15
Beskrivning
Olja på pannå av Bertil Gadö. Sign. 30x40 cm.

Nr
36672
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:20
Beskrivning
Olja på pannå av Torsten Almen. Sign. 44x37 cm. Olja på pannå av Nägling. Sign. 47x45 cm. 2 målningar av oidentifierade konstnärer.18x26, resp 12x18 cm. Osign. olja utan ram. Stengods Schäffenacker, Ulm, 44x17 cm ( liten skada på sidokanten)

Nr
36673
Konstnär
Bertil Berntsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:25
Beskrivning
Linoleumsnitt i färg av Bertil Berntsson. Sign. -55. 44x23 cm.

Nr
36674
Konstnär
Olle Krantz
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk av Olle Krantz. Sign. 45x34 cm.

Nr
36675
Konstnär
Stig Morin
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
17 Sep kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Stig Morin. Sign.-75. 260 ex. 30x22 cm.

Nr
36676
Konstnär
Olle Krantz/Bo Lundquist
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:00
Beskrivning
2 lito av Olle Krantz. Sign. Färglito av Bo E Lundquist, Sign. 125 ex. Största formatet 46x64 cm. Ej ram.

Nr
36677
Konstnär
Roy Lichtenstein
Utrop
100 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:05
Beskrivning
" Reflections on The Scream " Färgaffisch 2004 av Roy Lichenstein. 50x58 cm. Texten nertill avskuren. Ej ram.

Nr
36678
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:10
Beskrivning
Misantropen. Färglito efter förlaga, Sign. HC. Pappersformat 93x62 cm. Ej ram.

Nr
36679
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:15
Beskrivning
Utställningsaffisch Åkerlund & Rausings konstförening 1972. Max-Walter Svanberg, Rosemary Svanberg, Bo Svanberg. Sign. av samtliga. 350 ex. Pappersformat 100x70 cm. Ej ram.

Nr
36680
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färgaffisch Marc Chagall. Publ. av Contempory Art Masterpieces. 59x44 cm. Glaset saknas.

Nr
36681
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:25
Beskrivning
Färgaffisch Marc Chagall. 60x44 cm. Copyright and edition Stedelijk Museum . Amsterdam. Printed in Netherlands.

Nr
36682
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Sep kl 19:30
Beskrivning
Louisiana. Färgaffisch Pablo Picasso. 45x42 cm. Tryckt hos Permild & Rosengren. Ej ram.

Nr
36683
Konstnär
Anders Österlin
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Anders Österlin. Sign. 160 ex. 28x23 cm. Ej ram.

Nr
36684
Konstnär
Knut Grane
Utrop
100 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:05
Beskrivning
" Mood Indigo " Färglito av Knut Grane. Sign. 325 ex. 38x38 cm. Ej ram.

Nr
36685
Konstnär
Madeleine Pyk
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:10
Beskrivning
2 reproduktioner av Madeleine Pyk. 60x41 cm. Ej ram.

Nr
36686
Konstnär
Hasse Hasselgren
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:15
Beskrivning
Färgetsning av Hasse Hasselgren. Sign. 350 ex. 50x33 cm. Ej ram.

Nr
36687
Konstnär
Olle Kåks
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Olle Kåks. Sign. 250 ex. Sign-77, 55x44 cm. Ej ram.

Nr
36688
Konstnär
Bertil Mauritzon
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Bertil Mauritzon. Sign. 2000 ex. 39x29 cm. Ej ram.

Nr
36689
Konstnär
4 koppargrafiker
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:30
Beskrivning
Färgetsningar av Bo Cronqvist, Hans Verduijn, Hans Johnfors, Stefan Sjöberg. Sign. 75 ex. Pappersformat ca 30x23 cm. Oramade i originalomslag

Nr
36690
Konstnär
Curt Hillfon
Utrop
100 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:35
Beskrivning
Färgserigrafi av Curt Hillfon. Sign. 130 ex. 42x30 cm. Ej ram.

Nr
36691
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
19 Sep kl 19:40
Beskrivning
Färglito av Lennart Aschenbrenner. Sign. -06. 160 ex. 55x77 cm. Ej ram.

Nr
36692
Konstnär
Lars Johansson
Utrop
150 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:00
Beskrivning
" Etyd " 3 handkolorerade etsningar. 1999. Sign. 50 ex. Pappersformat 29x20 cm. Ej ram.

Nr
36693
Konstnär
Lasse Åberg
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:10
Beskrivning
" Låt mäj vara " Färglito av Lasse Åberg. Sign. 150 ex. 31x25 cm.

Nr
36694
Konstnär
Olle Svanlund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:15
Beskrivning
Färglito av Olle Svanlund. Sign. 198 ex. 50x64 cm. Ej ram.

Nr
36695
Konstnär
Olle Svanlund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Olle Svanlund. Sign. -77. 198 ex. 65x50 cm. Ej ram.

Nr
36696
Konstnär
Olle Svanlund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Olle Svanlund. Sign. -76. 100 ex. 50x64 cm. Ej ram.

Nr
36697
Konstnär
Kerstin Lundberg-Stenman
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:30
Beskrivning
" Morgonbad " Färglito i offsetteknik. Sign. 360 ex. 38x46 cm. Ej ram.

Nr
36698
Konstnär
Uno Svensson/Helmesjö
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Uno Svensson. Sign. 90ex. 54x45 cm. ( ej ram ) Offsetlito av Helmesjö Sign. 190 ex. 38x31 cm.

Nr
36699
Konstnär
J Hulett
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:40
Beskrivning
" Swedish officer " Handkolorerat kopparstick av J Hulett. 16x10 cm.

Nr
36700
Konstnär
Kenneth Bergenblad
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Sep kl 19:45
Beskrivning
Akvarell av Kenneth Bergenblad. Sign. -04. 41x30 cm. Ej ram.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp