swedish english
« Föregående   12345678   Nästa »      Sida 1 av 8
Nr
36822
Konstnär
Maurice Esteve
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:00
Beskrivning
" Grisande ". Färglito av Maurice Esteve. Sign. 100 ex. 65x49 cm. Ref. Prodhomme/Moestrup 39.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
36823
Konstnär
Friedensreich Hundertwasser
Utrop
7000 SEK
Budnivå
7000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:05
Beskrivning
" Good morning City ". Färgserigrafi av Friedensreich Hundertwasser. Sign. 10.000 ex. 85x46 cm. Något kantstött i vänster marginal.
Säljes på Kvalitén

Nr
36824
Konstnär
Giorgio de Chirico ( efter )
Utrop
3500 SEK
Budnivå
3700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:10
Beskrivning
Färglito efter Girogio de Chirico. Sign. 100ex. 38x44 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36825
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
15000 SEK
Budnivå
15000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:15
Beskrivning
" La grande grise " Färglito av Antoni Tapies 1968. Sign. 75 ex. 149x107 cm. Ref Galfetti 159
Säljes på Kvalitén

Nr
36826
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:20
Beskrivning
" Marron Diagonale ". Färglito av Antoni Tapies 1968. Sign. 75 ex. 101x73 cm. Ref. Galfetti 156
Säljes på Kvalitén

Nr
36827
Konstnär
Malcolm Morley
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:25
Beskrivning
" M/S Amsterdam " Färglito av Malcolm Morley. Sign. 125 ex. 57x85 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36828
Konstnär
Malcolm Morley
Utrop
1300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:30
Beskrivning
Färgetsning av Malcolm Morley. Sign. A/P. 53x83 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
36829
Konstnär
Per Kirkeby
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:35
Beskrivning
Färglito av Per Kirkeby. Sign. 150 ex. 66x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36830
Konstnär
Per Kirkeby
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:40
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
36831
Konstnär
Joseph Beuys
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:45
Beskrivning
" Joseph Beuys als Titelbild der Wirtschafswoche 1976. " Offsetlito av Joseph Beuys. Sign. 60x42 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36832
Konstnär
Pierre Wemaëre
Utrop
15000 SEK
Budnivå
15000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:50
Beskrivning
" Grosse Tete " Olja på duk av Pierre Wemaëre. Sign. 1965. 100x80 cm. Prov. Galleri Leger Malmö.
Säljes på Kvalitén

Nr
36833
Konstnär
CO Hulten
Utrop
12000 SEK
Budnivå
12000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 18:55
Beskrivning
" Mellan ljud och tecken " Olja på duk av CO Hulten- Paris 1961. 135x115 cm. Utställd Galleri Leger 1966.
Säljes på Kvalitén

Nr
36834
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:00
Beskrivning
"Ur Tauromachie ". Färglito av Salvador Dali 1968. Sign. 150 ex. 54,5x43,5 cm. Ref Michler/Löpsinger 1221
Säljes på Kvalitén

Nr
36835
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:05
Beskrivning
" Ur La Divine Comedie " Träsnitt av Salvador Dali 1960. Sign. 150 ex. Pappersformat 33x26 cm. Ref. Michler/Löpsinger 1060.
Säljes på Kvalitén

Nr
36836
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:10
Beskrivning
" Ur La Divine Comedie " Träsnitt av Salvador Dali 1960. Sign. 150 ex. Pappersformat 33x26 cm. Ref. Michler/Löpsinger 1052.
Säljes på Kvalitén

Nr
36837
Konstnär
Max Ernst
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:15
Beskrivning
" Affische pour Petit " Färglito efter Max Ernst 1969. Sign. 100ex. 76x55 cm. Ref Spies/Leppien A 21.
Säljes på Kvalitén

Nr
36838
Konstnär
Olle Baertling
Utrop
12000 SEK
Budnivå
14500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:20
Beskrivning
Färgserigrafi av Olle Baertling. Sign. 100 ex. 92x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36839
Konstnär
Corneille
Utrop
1200 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Corneille. Sign. 150 ex. 1971. 65x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36840
Konstnär
Lucio Fontana
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:30
Beskrivning
Färgserigrafi med perforationer av Lucio Fontana. Sign. 63x26 cm. Texten nertill avskuren ( The text in lower margin cut off ) Utg. Sergio Tosi Milano.
Säljes på Kvalitén

Nr
36841
Konstnär
Josako Maeda
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:35
Beskrivning
" Mystagogie d´espace " Olja/Mixed media på duk. Sign. 1965 a tergo. 55x38 cm. Nr 368. Prov. Galerie Karl Flinker, Paris.
Säljes på Kvalitén

Nr
36842
Konstnär
Eric Cederberg
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:40
Beskrivning
Tempera av Eric Cederberg. Sign. -79. 20x25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36843
Konstnär
Gustav Arne
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Gustav Arne. Sign. 38x43 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36844
Konstnär
Jette Stoltz
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk av Jette Stoltz. Sign. 24x19 cm ( 39x34 cm ).
Säljes på Kvalitén

Nr
36845
Konstnär
K Zoia
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 19:55
Beskrivning
" Rysk dans " Guldmålning av K. Zoia. 40x32 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36846
Konstnär
Carl Larsson
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:00
Beskrivning
" Flicka som väfver guldband " Färglito av Carl Larsson 1907. Sign. före text. Pappersformat 54x41 cm, Bildyta 41,8 x29,5 cm. Ref. Hjert&Hjert 116.
Säljes på Kvalitén

Nr
36847
Konstnär
Pål Svensson
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:05
Beskrivning
" Snäckan " Grönpatinerad brons av Pål Svensson. Sign. 8 ex. 37x33x34 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36848
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:10
Beskrivning
A l´Aube de nouveau Siècle 1999. Färglito av Lennert Jirlow. Sign 75 ex. 46x33 cm. Tryckt hos Mourlot.
Säljes på Kvalitén

Nr
36849
Konstnär
Jesus Rafael Soto
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:15
Beskrivning
Färgserigrafi av Jesus Rafael Soto. Sign. 95 ex. 65x68 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36850
Konstnär
Olle Kåks
Utrop
3500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:20
Beskrivning
Olja på duk av Olle Kåks. Sign.-72. 80x80 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36851
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:25
Beskrivning
" Venedigkaj " Torrnål av Gunnar Norrman. Sign. 1899. 14 ex. 11x14,5 cm. Ramad
Säljes på Kvalitén

Nr
36852
Konstnär
Beck&jung
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:30
Beskrivning
Färgserigrafi på plexi. Tredimensionell. Sign. 1971. 100 ex. 25x25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36853
Konstnär
Ola Billgren
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:35
Beskrivning
Färglito av Ola Billgren. Sign. -81. 150 ex. 37x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
36854
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
7000 SEK
Budnivå
7000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:40
Beskrivning
Catalogue of the edited ceramic works 1947-1971. Av Alain Ramié. Galerie Madoura 1988. Fint skick.
Säljes på Kvalitén

Nr
36855
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:45
Beskrivning
Picasso Lithographs. Oeuvrekatalog litografier. Av Fernand Mourlot. 1970. Boston Book and Art publisher.
Säljes på Kvalitén

Nr
36856
Konstnär
Roy Lichtenstein
Utrop
1200 SEK
Budnivå
1400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:50
Beskrivning
" The prints of Roy Lichtenstein 1948-1993, A Catalogue Raisonne 1948-1993. Mary Lee Corlett. First edition 1994. 328 sidor.
Säljes på Kvalitén

Nr
36857
Konstnär
Serge Poliakoff
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 20:55
Beskrivning
Serge Poliakoff. " Graphik-Estampes-Prints" . Oeuvrekatalog grafik 1946-1969. Av Gérhard Schneider. 273 sidor. Edition Galerie Francaise München 1998. Omslaget med reva baktill.
Säljes på Kvalitén

Nr
36858
Konstnär
Joan Miro
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:00
Beskrivning
Miro Lithographe I-III. Kompletta.( I-II på svenska. III på franska)
Säljes på Kvalitén

Nr
36859
Konstnär
Joan Miro
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:05
Beskrivning
Miro Lithographe I. Komplett. På Tyska.
Säljes på Kvalitén

Nr
36860
Konstnär
XX e siecle
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:10
Beskrivning
22 st volymer XX´e siecle. 1965-1976. Nr 25-29, 31-45, 47. Homage a Miro. Ej fullständigt genomgångna.
Säljes på Kvalitén

Nr
36861
Konstnär
Carl Henning Pedersen
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
01 Dec kl 21:15
Beskrivning
" Fantasins slot " Bok med 12 färglito av Carl Henning Pedersen. Totalt 600 ex. Hans Reitzles forlag 1968
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 1,5 % av totalsumman.

Tillbaka till topp