swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 3 av 4
Nr
35190
Konstnär
Carl Henning Pedersen
Utrop
800 SEK
Budnivå
1300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:20
Beskrivning
Fantasiens slot . " Carl Henning Pedersen 12 Litografier ". Bok med 12 färglito. Totalt 600 ex. Hans Reitzels forlag 1968.

Nr
35191
Konstnär
Lennart Rodhe
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Lennart Rodhe. Sign HC. 25x19 cm. Ej ram.

Nr
35192
Konstnär
Bengt Böckman
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:30
Beskrivning
Färglito av Bengt Böckman. Sign 199 ex. Pappersformat 45x31 cm. Ej ram.

Nr
35193
Konstnär
Leif Kander
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Leif Kander. Sign. PT. 50x55 cm. Ej ram.

Nr
35194
Konstnär
Knut Grane
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:40
Beskrivning
Färglito av Knut Grane. Sign. HC. Pappersformat 47x46 cm. Ej ram.

Nr
35195
Konstnär
Raul Meel
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:45
Beskrivning
Serigrafi av Raul Meel. Sign. 65x37 cm. Ej ram.

Nr
35196
Konstnär
Vassil Simitthiev
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:50
Beskrivning
Färgserigrafi av Vassil Simitthiev. Sign- 60 ex. Pappersformat 76x56 cm. Ej ram.

Nr
35197
Konstnär
Curt Fors
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 19:55
Beskrivning
Färgserigrafi av Curt Fors. Sign. 48x40 cm. Ej ram.

Nr
35198
Konstnär
Catharina Göth
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Okt kl 20:00
Beskrivning
" Chateau Haut Brion ". Färgserigrafi av Catharina Göth. Sign. HC 53x39 cm. Ej ram.

Nr
35199
Konstnär
Bengt Andersson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Bengt Andersson. Sign. 25 ex. 72x48 cm. Ej ram.

Nr
35200
Konstnär
Carl Magnus
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Carl Magnus. Sign. 2008. 175 ex. 43x42 cm- Ej ram.

Nr
35201
Konstnär
Bengt Andersson
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:10
Beskrivning
Färgserigrafi av Bengt Andersson. Sugn. 25 ex. 68x68 cm. Ej ram.

Nr
35202
Konstnär
Curt Fors
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:15
Beskrivning
3 färgserigrafier. Sign. HC 20 ex. samt 129 ex. Största formatet 53x21 cm. Ej ram.

Nr
35203
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:20
Beskrivning
Färgetsning av Bert Johnny Nilsson. Sign. -66. 30 ex. 41x50 cm. Något gulnad. Ej ram.

Nr
35204
Konstnär
Magnus Weinsjö
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:25
Beskrivning
" Musse Pigg ". Färgserigrafi av Magnus Weinsjö. Sign. 199ex. 40x39 cm. Ej ram.

Nr
35205
Konstnär
Michael Qvarsebo
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:30
Beskrivning
Färgserigrafi av Michael Qvarsebo. Sign. Pt- 38x45 cm. Ej ram.

Nr
35206
Konstnär
Rafael
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:35
Beskrivning
" Åberg & Mickey Mouse "Målning på pannå av Rafael. Sign. 75x54 cm.

Nr
35207
Konstnär
Helmtrud Nyström
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:40
Beskrivning
" Förlorade elefanten ". Färgetnsing av Helmtrud Nyström. Sign. 75 ex. 50x50 cm.

Nr
35208
Konstnär
Margareta Drougge
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:45
Beskrivning
" Manipulation ". Torrnål av Margareta Drougge. Sign. 20 ex. 49x51 cm.

Nr
35209
Konstnär
Sixten Haage
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:50
Beskrivning
Etsning av Sixten Haage. Sign. 50 ex. 40x30 cm.

Nr
35210
Konstnär
Parti grafik
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 19:55
Beskrivning
2 torrnålar av Margareta Drougge. Sign EA. Otydigt sign etnsing. Akvarell sign Birgitta Dahlbeck. Litografi sign A. Knöppel. Största formatet 43x54 cm.

Nr
35211
Konstnär
Lennart Olausson
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Okt kl 20:00
Beskrivning
Etsning av Lennart Olausson. Sign. 50 ex. 12x20 cm.

Nr
35212
Konstnär
Anders Zorn ( efter )
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:00
Beskrivning
Bengtsson lito efter Zornetsning. 30x20 cm. Beskuren i övre marginalen.

Nr
35213
Konstnär
Anders Zorn ( efter )
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:05
Beskrivning
Bengtsson lito efter Zornetsning. 25x18 cm.

Nr
35214
Konstnär
Claude Weisbuch
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Claude Weisbuch. Sign. 180 ex. 53x74 cm.

Nr
35215
Konstnär
Charlot & Sture Johannesson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:15
Beskrivning
Färgsergrafi/affisch av Charlot & Sture Johannesson. 100x70 cm. Ej ram.

Nr
35216
Konstnär
Charlot & Sture Johannesson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:20
Beskrivning
" Björn Borg ". Färgserigrafi/affisch av Charlot & Sture Johannesson. 104x75 cm. ( breda marginaler, kantveck i höger marginal )

Nr
35217
Konstnär
Anders Österlin
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:25
Beskrivning
Tredimensionell färgserigrafi. Sign. 250 ex. Monterad i plexilåda. 40x55 cm.

Nr
35218
Konstnär
Håkan Berg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:30
Beskrivning
Färgserigrafi av Håkan Berg. Sign. 300ex. 40x40 cm. Ej ram.

Nr
35219
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
100 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:35
Beskrivning
Derriere le miroir nr 169, 1967. Miro. Komplett.

Nr
35220
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:40
Beskrivning
Derriere le miroir nr 217,1976. Monory. Komplett

Nr
35221
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:45
Beskrivning
Derriere le miroir nr 202,1973. Rebeyrolle. Komplett.

Nr
35222
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:50
Beskrivning
" Reverie " Färglito av Marc Chagall ur Derriere le miroir 1969. Sedvanligt mittveck. 30x41 cm. Ref Mourlot nr 605

Nr
35223
Konstnär
Oidentifierad konstnär
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 19:55
Beskrivning
Olja på pannå. 65x54 cm. A tergo ett tidningsurklipp om konstnären Thomas Ahlm varför det sannolikt är denna konstnär.

Nr
35224
Konstnär
A Hamborn/ P Petersen
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Okt kl 20:00
Beskrivning
Olja på duk av Axel Hamborn 46x54 cm. Olja på duk av P Petersen. Sign. 48x45 cm.

Nr
35225
Konstnär
Michael Qvarsebo
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Okt kl 19:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Michael Qvarsebo. Sign. 200 ex. 86x56 cm. Ej ram.

Nr
35226
Konstnär
Michael Qvarsebo
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Okt kl 19:05
Beskrivning

Nr
35227
Konstnär
Michael Qvarsebo
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Okt kl 19:10
Beskrivning

Nr
35228
Konstnär
Valerio Adami
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Okt kl 19:15
Beskrivning
Färgserigrafi av Valerio Adami. Sign. HC 40x30 cm. Lådram.

Nr
35229
Konstnär
Alain Berck-Vitz
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Okt kl 19:20
Beskrivning
Karborundumetsning i färg med relief av Alain Berck-Vitz. Sign 99 ex. 75x58 cm. Lådram.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp