swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 3 av 5
Nr
33916
Konstnär
Roj Friberg
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:30
Beskrivning
Färglito av Roj Friberg. Sign. 250 ex. Sign-83, 45x59 cm.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
33917
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:00
Beskrivning
Olja på duk av Gunnar Jonn. Sign. 74x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33918
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
800 SEK
Budnivå
850 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:05
Beskrivning
Olja på pannå av Gunnar Jonn. Sign-49. 45x54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33919
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:10
Beskrivning
Olja på pannå av Gúnnar Jonn. Sign-51. 44x53 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33920
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:15
Beskrivning
" Segel " Olja på pannå av Gunnar Jonn. Sign. -50. 44x54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33921
Konstnär
Erik Cederberg
Utrop
600 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:20
Beskrivning
Tempera av Erik Cederberg. Sign. 31x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33922
Konstnär
Erik Cederberg
Utrop
600 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:25
Beskrivning
Tempera av Erik Cederberg. Sign. 15x30 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33923
Konstnär
Erik Cederberg
Utrop
600 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:30
Beskrivning
Tempera av Erik Cederberg. Sign. 20x25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33924
Konstnär
Sven Erixson
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:35
Beskrivning
" Heliga tre konungar" Färglito av Sven Erixson 1953 Sign. 125 ex. 34,5x47,5 cm. Ref Nyström 50
Säljes på Kvalitén

Nr
33925
Konstnär
Sven Erixson
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:40
Beskrivning
" Ljusårssalen ur Aniara ". Färglito av Sven Erixson 1959. Sign 260 ex. 40x46,5 cm. Ref Nyström 88
Säljes på Kvalitén

Nr
33926
Konstnär
Theo Tobiasse
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:45
Beskrivning
Färglito av Theo Tobiasse. Sign. EA 25 ex. 37x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33927
Konstnär
Albin Amelin
Utrop
700 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:50
Beskrivning
Färglito av Albin Amelin. Sign. -50. 66x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33928
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
700 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:55
Beskrivning
" I soffan ". Färglito av Peter Dahl. Sign. -75. 180 ex. 43x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33945
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
25000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:00
Beskrivning
" Venus a la Giraffe ". Försilvrad brons. Sign. 1000 ex. Venturi Arte. Höjd 56 cm,
Säljes på Kvalitén

Nr
33946
Konstnär
Henri Sert
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Henri Sert. Sign. -59. 74x54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33947
Konstnär
Henning Malmström
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:10
Beskrivning
Pastell av Henning Malmström. Sign. 78x58 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33948
Konstnär
Petter Zennström
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:15
Beskrivning
AB Ljus&Kraft. Träsnitt av Petter Zennström. Sign. -75.39x45 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33949
Konstnär
Petter Zennström
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:20
Beskrivning
Träsnitt av Petter Zennström. Sign. Provtryck-75 28x35 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33950
Konstnär
Lennart Kärrabo
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:25
Beskrivning
" Mirage ". Olja på duk av Lennart Kärrabo. Sign. a tergo -79. 26x21 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33951
Konstnär
Krister Follin
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:30
Beskrivning
Sandmålning på duk av Krister Follin. Sign a tergo 1983. 46x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33952
Konstnär
P Boudon
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:35
Beskrivning
Olja på duk av P Boudon. Sign. -76. 55x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33953
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:40
Beskrivning
" Bird-Landscape 1988 ". Olja + bronsskulptur av Lennart Aschenbrenner. Sign. a tergo. Skulpturens längd 100 cm. Avbildad i Boken Aschenbrenner-Rooseum sid. 88-89. Boken medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
33954
Konstnär
Emil Ekman
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Emil Ekman. Sign-24. 82x130 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33955
Konstnär
Henning Hougaard
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk av Henning Hougaard. Sign. -47. 68x98 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33956
Konstnär
Gustav Kraitz
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:55
Beskrivning
Stengods av Gustav Kraitz. Sign. Diameter 21 cm, Höjd 9,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33957
Konstnär
Wiven Nilsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:00
Beskrivning
Örhängen av Wiven Nilsson. Sign. AN , 930, V8. Sweden.
Säljes på Kvalitén

Nr
33985
Konstnär
Knut Lundström
Utrop
16000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:05
Beskrivning
" Grazioso en bleu " Olja på pannå av Knut Lundström. Sign Paris. 24x35 cm. Målad under konstnärens vistelse i Paris 1919-1933.
Säljes på Kvalitén

Nr
33987
Konstnär
Micheal Farrell
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:10
Beskrivning
" Ur Miss O´Murphy Series 1978. Färglito av Micheal Farrell. Sign 160 ex. 53x73 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33986
Konstnär
Micheal Farrell
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:15
Beskrivning
" Ur Miss O´Murphy Series 1978. Färglito av Micheal Farrell. Sign 150 ex. 45x63 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33988
Konstnär
Max Papart
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:20
Beskrivning
Färetsning med reilief av Max Papart. Sign. XXX ex. 67x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33989
Konstnär
Kiyoshi Saito
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:25
Beskrivning
" Hirato Nagasaki ". Träsnitt av Kiyoshi Saito. Sign. -65. 100ex. 38x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33990
Konstnär
Ulf Lundell
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:30
Beskrivning
" Bob & Sara ". Serigrafi av Ulf Lundell. Sign. 12 ex. 108x85 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33991
Konstnär
CF Reuterswärd
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:35
Beskrivning
Lackvarell av CF Reuterswärd. Sign. 1988. 100x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33992
Konstnär
CF Reuterswärd
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:40
Beskrivning
" Etude pour Le Grand Feliche- Picasso sleeping partner. ". Mixed media av CF Reuterswärd. Sign. 1977. 66x94 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33993
Konstnär
CF Reuterswärd
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:45
Beskrivning
" Study for : Zwei Fliegen auf einem Schlag " . Lackvarell av CF Reuterswärd. Sign. 1975--76. 45x67 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33994
Konstnär
Marcel Marti
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:50
Beskrivning
Skulptur i metall av Marcel Marti. Sign. Höjd 66 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33995
Konstnär
Sandro Chia
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:55
Beskrivning
Färgetsning med relief av Sandro Chia. Sign. 50 ex. 116x98 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33996
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:00
Beskrivning
Bokhäfte Derriere le miroir nr 119 med grafik av bla. Chagall och Miro. Smärre kantveck på omslag.
Säljes på Kvalitén

Nr
33997
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:05
Beskrivning
Bokhäften Derriere le miroir nr 182, 198,235, 225. Chagall. Kompletta.
Säljes på Kvalitén

Nr
33998
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:10
Beskrivning
Bokhäfte Derriere le miroir nr 27-28. Chagall. Mycket sällsynta förstaupplagan. Omslaget lätt smutisgt. Veck. Nålstick i marginalen i övre hörnen på dubbelbladet.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp