swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 3 av 5
Nr
34395
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:25
Beskrivning
Derriere le miroir nr 6, 1947. Första upplaga. Exposition Baya. Komplett. Sedvanligt slitage och gulnad

Nr
34396
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:30
Beskrivning
Derriere le miroir nr 11-12 1948. Första upplaga. 2 orig. lito av Geer van Velde. Sedvanligt slitage och gulnad samt veck.

Nr
34397
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
450 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:35
Beskrivning
Derriere le miroir nr 14-15. 1948. Första upplaga. Joan Miro. 8 orig.lito, Komplett. Sedvanligrt slitage och gulnad.

Nr
34398
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:40
Beskrivning
Derriere le miroir Nr 32.1950. Första upplaga. Pierre Alechinsky. 2 orig. lito. Komplett. Sedvanligt slitage och gulnad.

Nr
34399
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:45
Beskrivning
Derriere le miroir nr 33, 1950. Första upplaga. Jean Arp. Tre träsnitt. Sedvanligt slitage samt omslaget sönder i ryggen. Gulnad.

Nr
34400
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:50
Beskrivning
Derriere le miroir nr 9, 1948. Första upplaga. Pierre Pallut. 3 orig. lito. Sedvanligt slitage, veck samt gulnad.

Nr
34401
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 19:55
Beskrivning
Derriere le miroir nr 25-26, 1950. Första upplaga. Georges Braque.Komlett. Sedvanligt slitage samt gulnad.

Nr
34402
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 20:00
Beskrivning
Derriere le miroir nr 7, 1948. Första upplaga. Jean Villeri. Komplett. Sedvanligt slitage samt gulnad.

Nr
34403
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Mar kl 20:05
Beskrivning
Derriere le miroir nr 41. 1951. Första upplaga. 3 org. lito av Pierre Pallut. Sedvanligt slitage samt gulnad.

Nr
34404
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Bengt Lindström. Sign. 150 ex. 69x49 cm.

Nr
34405
Konstnär
Bengt Andersson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Bengt Andersson. Sign. EA VII ex. 40x40 cm Ej ram.

Nr
34406
Konstnär
Bengt Andersson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:10
Beskrivning
Färgserigrafi av Bengt Andersson. Sign. HC X ex. 40x40 cm Ej ram.

Nr
34407
Konstnär
Bengt Andersson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:15
Beskrivning
2 färgserigrafier av Bengt Andersson. Sign. HC X ex. 40x40 cm Ej ram.

Nr
34408
Konstnär
Gudrun Lawurn
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:25
Beskrivning
2 färgserigrafier av Gudrun Lawurn. 350 ex. resp dedicerad. 41x69 resp 91x72 cm. Ej ram.

Nr
34409
Konstnär
Parti Konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:30
Beskrivning
Färglito Uno Svensson 225 ex, Färglito Peter Sjöblom 250 ex. Färglito C Eldon 220 ex. 2 otydligt sign, litografier. Samtliga sign. Största formatet 76x58 cm Ej ram.

Nr
34410
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:35
Beskrivning
2 färgserigrafier av Rafael. Sign. 50 resp 300 ex. 6 st färglito C Eldon 220 ex. 44x47 cm. Ej ram.

Nr
34411
Konstnär
Ingbritt Irene Lagerberg
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:40
Beskrivning
Färgserigrafi av Ingbritt Irene Lagerberg. Sign. XXX ex. 28x57 cm. Ej ram.

Nr
34412
Konstnär
Ingbritt Irene Lagerberg
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:45
Beskrivning
Färgserigrafi av Ingbritt Irene Lagerberg. Sign. XV ex. 20x57 cm. Ej ram.

Nr
34413
Konstnär
Ingbritt Irene Lagerberg
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:50
Beskrivning
Färgserigrafi av Ingbritt Irene Lagerberg. Sign. 190 ex. 28x57 cm. Ej ram.

Nr
34414
Konstnär
Karl Cederberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 19:55
Beskrivning
Olja på duk av Karl Cederberg. Sign. 29x43 cm. Liten lagning.

Nr
34415
Konstnär
Waldemar Lorentzon
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:00
Beskrivning
" Återkomsten ". Färglito av Waldemar Lorentzon. Sign. 225 ex. 38x28 cm. Något blekt.

Nr
34416
Konstnär
Erik Wessel-Fougstedt
Utrop
250 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:05
Beskrivning
" En förort ". Linoleumsnitt av Erik Wessel-Fougstedt. Sign. 160 ex. 32x40 cm.

Nr
34417
Konstnär
Rune Rådsten
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:10
Beskrivning
" Vägen " Olja på pannå av Rune Rådsten. Sign. 30x30 cm.

Nr
34418
Konstnär
Lennart Grandelius
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:15
Beskrivning
" Helt fång " Färgträsnitt av av Lennart Grandelius. Sign. 45 ex. 45x40 cm.

Nr
34419
Konstnär
Picasso/Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:20
Beskrivning
2 affischer utg. av Louisiana. Picasso och Chagall. 100x70 cm. Ramade med glas och metallklamrar.

Nr
34420
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
07 Mar kl 20:25
Beskrivning
Signerade repro av S. Westin ( 2 st ) samt E Montelin. Olja sign Markhed och R Friis. Sörsta formatet 46x46 cm.

Nr
34421
Konstnär
Anders Emgård
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:00
Beskrivning
2 färglito av Anders Emgård. Sign. 299ex. 41x58 cm. Ej ram.

Nr
34422
Konstnär
Anders Emgård
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:05
Beskrivning

Nr
34423
Konstnär
B Lundberg/B Karlsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:10
Beskrivning
Etsning av Bertil Lundberg. Sign. PT, 32x40 cm. Färgserigrafi av Bruno Karlsson. Sign. 40 ex. 64x41 cm. Ej ram.

Nr
34424
Konstnär
Bengt Hillgrund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:15
Beskrivning
5 färglito av Bengt Hillgrund. Sign. 175 ex. 51x40 cm. Ej ram.

Nr
34425
Konstnär
Spegel
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:20
Beskrivning
Spegel. Höjd 66 cm , bredd 30 cm med ramen inkluderat i måttet.

Nr
34426
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:25
Beskrivning
" Cul-de-lampe "- Färglito av Marc Chagall. Vignett till albumet Nizza Cote D´azur. Tryckt på pappersark med text. Bildstorlek 24x36 cm. Gulnad och vikt efter tidigare inramning. Ref. Mourlot 486. Ej ram.

Nr
34427
Konstnär
Uno SVensson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:30
Beskrivning
Bild VIII/69. Akryl av Uno Svensson. Sign. 84x60 cm.

Nr
34428
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:35
Beskrivning
" Image XIII/69. Akryl + collage av Uno Svensson. Sign. 69x49 cm.

Nr
34429
Konstnär
E Persson/A Forslund
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:40
Beskrivning
Olja av E. Persson. Sign. 45x70 cm. Olja av A Forslund. Sign. 33x25 cm.

Nr
34430
Konstnär
DAO Lladro
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:45
Beskrivning
Porslinsfigur DAO Lladro. Handmade in Spain. Höjd 26 cm.

Nr
34431
Konstnär
Curt Fors
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:50
Beskrivning
Litografi av Curt Fors. Sign. och dedicerad. 36x24cm.

Nr
34432
Konstnär
Axel Olson
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 19:55
Beskrivning
Färglito av Axel Olson. Sign. 300ex. 23x44 cm.

Nr
34433
Konstnär
Ingrid Andersson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 20:00
Beskrivning
Olja på duk av Ingrid Andersson. Sign. -77. 70x90 cm.

Nr
34434
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
500 SEK
Budnivå
550 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 20:05
Beskrivning
" Nocturne ". Olja på pannå av Bertil Gadö. Sign. 24x46 cm.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp