swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 3 av 4
Nr
34728
Konstnär
Jean Fautrier
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:45
Beskrivning
" L´Otage aux mains. " Färgetsning 1944 av Jean Fautrier. Sign. 50 ex. Plåtstorlek 21x29,5 cm. Ref Mason 251.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34729
Konstnär
Roy Adzak
Utrop
10000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:50
Beskrivning
Blandteknik med relief av Roy Adzak. Sign. Paris a tergo. 40x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34730
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:55
Beskrivning
" Visionen vecklar ut sitt ansikte ". Färglito av Max-Walter Svanberg. Sign. -69. 49x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34731
Konstnär
Vytautas Kasiulis
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 21:00
Beskrivning
Färglito av Vytautas Kasiulis. Sign. och dedicerad 1959. 400 ex. 47x36 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34732
Konstnär
Jörgen Nash
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:00
Beskrivning
Emaljmålning av Jörgen Nash. Sign. 1969. 25x25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34733
Konstnär
Kees van Dongen
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:05
Beskrivning
Galerie Rapaire. Monte-Carlo. Färgaffisch av Kees van Dongen. 66x49,5 cm. Smärre hanteringsveck ( small handlingcreases ) Tryckt hos Mourlot. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34734
Konstnär
Roman Scheidl
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:10
Beskrivning
Akvarell av Roman Scheidl. Sign. -90. Pappersformat 41x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34735
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:15
Beskrivning
Färglito av Anton Tapies. Sign. 75 ex. 52x67 cm. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34736
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
20000 SEK
Budnivå
20000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:20
Beskrivning
Venus a la Giraffe. Brons av Salvador Dali. Sign. 1500 ex. Höjd 56 cm. Venturi Arte Bologna.
Säljes på Kvalitén

Nr
34737
Konstnär
Erik Jönsson
Utrop
13000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:25
Beskrivning
Båtvarv från Loing, Frankrike. Olja på pannå av Erik Jönsson- Sign-1927. Betitlad a tergo. 27x35 cm. Prov. Docent Lagerstedt . Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
34738
Konstnär
Erik Jönsson
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:30
Beskrivning
Dansbanan i skogen. Olja på duk av Erik Jönsson- Sign. 64x82 cm. 62x82 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34739
Konstnär
Ragnar Person
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:35
Beskrivning
Olja på duk av Ragnar Person. Sign. Även kontrasign. a tergo. 45x54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34740
Konstnär
Hans Larsson
Utrop
8500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:40
Beskrivning
Olja på duk av Hans Larsson. Sign. 1932. 102x93 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34741
Konstnär
Lauritz B Holst
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:45
Beskrivning
Port of Funchal. Olja på duk av Lauritz B Holst. Sign. 1890. 39x59 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34742
Konstnär
Roy Petley
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:50
Beskrivning
Winterton Beach. Olja på pannå av Roy Petley. Sign.
Säljes på Kvalitén

Nr
34743
Konstnär
Andreas Riis-Carstensen
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 18:55
Beskrivning
Olja på duk av Andreas Riis-Carstensen. Sign. Betitlad Vega K.bk....? 25 juni-78. 28x42 cm. Renoverad
Säljes på Kvalitén

Nr
34744
Konstnär
LLadro
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:00
Beskrivning
Gondol. Lladro porslin. Decor Ruiz. Handmade in Spain. Nr 6410. Längd 80 cm. Åran i trä skadad nertill.
Säljes på Kvalitén

Nr
34745
Konstnär
Lladro
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:05
Beskrivning
Åsnekärra. LLadro porslin. Handmade in Spain. Decor Angeles Gabo. Nr 352. Längd 45 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34746
Konstnär
LLadro
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:10
Beskrivning
Släde. Lladro porslin. Handmade in Spain. Längd 52 cm. Ett horn löst.
Säljes på Kvalitén

Nr
34747
Konstnär
Lladro
Utrop
1400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:15
Beskrivning
Lladro porslin. Daisa 1979. Defekt, skador. Renoveringsobjekt. Höjd 30 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34748
Konstnär
Lladro
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:20
Beskrivning
Keramik. Lladro. Handmade in Spain. Höjd 29 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34749
Konstnär
Royal Copenhagen
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:25
Beskrivning
Porslin Royal Copenhagen. Nr 3049. Första sortering. Höjd 43 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34750
Konstnär
Royal Copenhagen
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:30
Beskrivning
HC Andersen. Porslin Royal Copenhagen.Nr 1680. Första sortering. Höjd 27 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34751
Konstnär
Parti porslin
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:35
Beskrivning
Pojke med kalvar. Royal Copenhagen Nr 1858. Första sortering. Höjd 23 cm. Sittande pojke. Royal Copenhagen. nr 905. Första sortering. Höjd 18 cm. Clown. Lladro. Höjd 18 cm. Hund. B&G.
Säljes på Kvalitén

Nr
34752
Konstnär
Fernandez Arman
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:40
Beskrivning
Färgserigrafi av Fernandez Arman. Sign. EA 20 ex. 76x59 cm Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34753
Konstnär
Fernandez Arman
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:45
Beskrivning
Färgserigrafi med relief av Fernandez Arman. Sign. EA 59x76 cm Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34754
Konstnär
Fernandez Arman
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:50
Beskrivning
Färgserigrafi av Fernandez Arman. Sign. EA. 56x76 cm Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34755
Konstnär
K Haring/A Warhol
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 19:55
Beskrivning
Andy Mouse. Poster/silkscreen efter K Haring och Andy Warhol. George Mulder Foundation Inc. Bär sign K. Haring+ Love. Pappersstorlek 100x78 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34756
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:00
Beskrivning
Sans Titre. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 125 ex. 58x38 cm. Ref. Sabatier 406. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34757
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:05
Beskrivning
Ur Hommere 1975. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 100ex. 49,37,5 cm. Ref. Sabatier 410. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34758
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:10
Beskrivning
Sans Titre. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 150 ex. 41x55 cm, Ref. Sabatier 218. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34759
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:15
Beskrivning
Flute et Flutistes. Färgetsning av Roberto Matta 1969. Sign. 99 ex. Ref Sabatier 211. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34760
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:20
Beskrivning
Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 100 ex. På Japanpapper. 49,5x38 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34761
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:25
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 233. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34762
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:30
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 231. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34763
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:35
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 228. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34764
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:40
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 230. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34765
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:45
Beskrivning
Personnage I. Färgetsning av Roberto Matta 1966. Sign. 95 ex. 57x39 cm.Ref. Sabatier 150. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34766
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:50
Beskrivning
Personnage III. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 95 ex. 55x41 cm. Ref Sabatier 200. Ej ram. Övre och undre marignalen något invikt.
Säljes på Kvalitén

Nr
34767
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
29 Maj kl 20:55
Beskrivning
FMR. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 85 ex. Pappersformat 38x28 cm. Ref Sabatier 265. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp