swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 3 av 5
Nr
35388
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:20
Beskrivning
" Hos Mourlot " Färglito av Lennart Jirlow. Sign HC 46x61 cm.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
35389
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:25
Beskrivning
" Hos Mourlot " Färglito av Lennart Jirlow. Sign HC 62x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35390
Konstnär
Man Ray
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:30
Beskrivning
Fischerman Idol. Brons av Man Ray. Sign. 1000 ex. Höjd 14,5 cm. Tillverkningsår 1975. Certifikat medföljer. Prov. Svenskt professorshem i Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
35391
Konstnär
Le Corbusier
Utrop
31000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:35
Beskrivning
Collage med tusch av Le Corbusier. 23x32 cm. Sign. L-C 30-12-58 samt med hela namnet le Corbusier. Prov. Svenskt professorshem i Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
35392
Konstnär
Max Ernst
Utrop
4800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:40
Beskrivning
" Ohne Titel " Färgetsning 1961/1968. Sign. 99 ex. 20,8x15,8 cm. Ref. Spies/Leppien 128.
Säljes på Kvalitén

Nr
35393
Konstnär
Ivan Lönnberg
Utrop
20000 SEK
Budnivå
21000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:45
Beskrivning
Kaféinteriör från Stockholm. Olja på duk lagd på pannå av Ivan Lönnberg ca 1912. 54,5x50 cm. Intyg a tergo av Fil. dr Egil Lönnberg. Prov. Egil Lönnberg. Utställd Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 128, 1954. Utställningsetiketten a tergo
Säljes på Kvalitén

Nr
35394
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
15000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:50
Beskrivning
Färglito ur Cirque. 42x64 cm. Upplaga 250 ex. Ref. Mourlot 506.
Säljes på Kvalitén

Nr
35395
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:55
Beskrivning
" Les affiches de Marc Chagall. Oeuvrekatalog affischer. 143 sidor + supplement. Charles Sorlier. Introduktion av Jean Adhemar. Fint exemplar.
Säljes på Kvalitén

Nr
35396
Konstnär
Frank Stella
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:00
Beskrivning
" The prints of Frank Stella 1967-1982. A Catalogue Raisonné. 192 sidor. Av Richard H Axson
Säljes på Kvalitén

Nr
35397
Konstnär
Wilhelm Freddie
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:05
Beskrivning
Wilhelm Freddie av Edouard Jaguer. Bok med 8 org. färglitografier. Samtliga signerade. 350 ex. varav detta ex. nr 50. 165 sidor. Svend Hansens Forlag 1969.
Säljes på Kvalitén

Nr
35398
Konstnär
Henry Heerup
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:10
Beskrivning
" Flöjte Huggas Billedbok ". Innehåller 5 org. färglitografier av Henry Heerup. 600 ex. Hvedekorns Bogserie. Originalupplagan från 1953.
Säljes på Kvalitén

Nr
35399
Konstnär
Leonard-Tsuguharu Foujita
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:15
Beskrivning
Leonard-Tsuguharu Foujita. La vie et l´oeuvre de Leonard-Tsuguharu Foujita. Bokverk av Sylvie Buisson-Dominique Buisson. 580 sidor
Säljes på Kvalitén

Nr
35400
Konstnär
A Music
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:20
Beskrivning
" Music" av Schmücking. "Das Graphische Werk 1947-1981 ". Catalogue Raisonné. 243 sidor.
Säljes på Kvalitén

Nr
35401
Konstnär
Gerhard Nordström
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Gerhard Nordström. Sign. 200 ex. 36x47 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35402
Konstnär
Hans Hartung
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:30
Beskrivning
Färglito av Hans Hartung. Sign. 100ex. 49x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35403
Konstnär
Tony Nyström
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:35
Beskrivning
Cobratelefoner. 4 färgserigrafier av Tony Nyström. Sign. 1995. 20 ex. 99x69cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35404
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1200 SEK
Budnivå
1400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:40
Beskrivning
Omöjliga figurer. 6 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign 190 ex. Dessa ex. nr 1/190. Pappersformat 40x30 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35405
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:45
Beskrivning
3 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35406
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:50
Beskrivning
2 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign 190 ex. Pappersformat 96x63 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35407
Konstnär
Joan Miro
Utrop
35000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:55
Beskrivning
La Bague D´Aurore . Färgetning 1957 av Joan Miro. Sign. 60 ex. Bildyta 14x11 cm. Pappersformat 37,5x27,8 cm. Ref Dupin nr 125.
Säljes på Kvalitén

Nr
35408
Konstnär
Helmut Middendorf
Utrop
9000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:00
Beskrivning
Gouache av Helmut Middendorf. Sign. 41x 29 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35409
Konstnär
Guillermo Paneque
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:05
Beskrivning
" The key " Mixed media av Guillerom Paneque. Sign a tergo. 32,5x25 cm. Prov Anders Tornberg Gallery , Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
35410
Konstnär
Pol Bury
Utrop
2800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:10
Beskrivning
Färgetsning av Pol Bury. Sign. 20 ex. 55x46cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35412
Konstnär
Birgit Broms
Utrop
5500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:15
Beskrivning
Akvarell av Birgit Broms. Sign. 12x17 cm. Prov. Gallerie Aronowitsch. Vinst nr 17 i Sveriges Allmänna Konstlotteri 2001.
Säljes på Kvalitén

Nr
35413
Konstnär
Gino Severini
Utrop
20000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:20
Beskrivning
Tusch/krita av Gino Severini. Sign. GS. 22x15 cm. Signerat brev till Mon. Craven Galerie d´art Paris 1952 medföljer. Prov. Professorshem i Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
35414
Konstnär
Serge Poliakoff
Utrop
12000 SEK
Budnivå
12000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:25
Beskrivning
" Composition Rouge, Jaune et Noir ". Färglito 1953 av Serge Poliakoff. Sign. Epreuve d´artiste. 36x28,5 cm. Ref Schneider 3. Prov. Professorshem i Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
35415
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:30
Beskrivning
Färglito av Lennart Jirlow. Sign 310 ex. 46x61 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35416
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:35
Beskrivning
Färglito av Bengt Lindström. Sign. 150 ex. 69x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35417
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:40
Beskrivning
Färglito av Bengt Lindström. Sign. 300 ex. 55x75 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35418
Konstnär
Joel Shapiro
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:45
Beskrivning
" Untitle " . Färgserigrafi av Joel Shapiro. Sign. 36 ex. Pappersformat 98x65 cm. Lådram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35419
Konstnär
Nigel Hall
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:50
Beskrivning
Etsning av Nigel Hall. Sign. -74. 30 ex. 40x60 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35420
Konstnär
kinesiskt urna
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:55
Beskrivning
Kinesiskt urna. Höjd 58 cm. 1900-tal.
Säljes på Kvalitén

Nr
35421
Konstnär
Imari
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:00
Beskrivning
Imari . Cylindrisk urna. Höjd 63 cm. Tunn spricka.
Säljes på Kvalitén

Nr
35422
Konstnär
Japansk urna
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:05
Beskrivning
Porslinsurna. Japan. Höjd 62 cm. Renoverad av Nationalmuseet efter skada.
Säljes på Kvalitén

Nr
35423
Konstnär
Åke Holm
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:00
Beskrivning
Glaserat stengods av Åke Holm. Sign. 17,5x17 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35424
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
800 SEK
Budnivå
850 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:05
Beskrivning
" Gruvbrytning vid Onslunda " . Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 48x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35425
Konstnär
Jose Manuel Broto
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:10
Beskrivning
Färglito av Jose Manuel Broto. Sign. 75 ex. 64x91 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35426
Konstnär
Angelica Wiik
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:15
Beskrivning
Färglito av Angelica Wiik. Sign. 290 ex. 60x39 cm
Säljes på Kvalitén

Nr
35427
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:20
Beskrivning
Torrnål av Gunnar Norrman. Sign. 1962. 40 ex. 8,5x11 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35428
Konstnär
Staffan Hallström
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:25
Beskrivning
Färglito av Staffan Hallström. Sign. 60 ex. 54x75 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp