swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 2 av 4
Nr
34648
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:30
Beskrivning
2 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign 190 ex. Pappersformat 96x63 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34649
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:35
Beskrivning
3 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34650
Konstnär
Lena Linderholm
Utrop
3500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:40
Beskrivning
" Kocken i Arbois ". Akvarell av Lena Linderholm. Sign. 1983. 100x70 cm
Säljes på Kvalitén

Nr
34651
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:45
Beskrivning
" Liberté Paix Solidarité ". Screen på tyg. Omkring 1950. Sign i trycket. 76x76 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34652
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:50
Beskrivning
" Paul als Pierrot " Palazza Reale, Mainland. Storformatig färgaffisch Pablo Picasso 1953. 140x100 cm. Tryckt av Moneta, Mainland. Ref. Czwiklitzer 77. Tvärgående rullveck, liten pappersspricka. Extremt sällsynt. Ej ram
Säljes på Kvalitén

Nr
34653
Konstnär
Preben Fjederholt
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:55
Beskrivning
" Parklandskap " Olja på pannå av Preben Fjederholt. Sign. 1995 a tergo. 45x55 cm. Inköpt på Galleri Alf Holm, Malmö
Säljes på Kvalitén

Nr
34654
Konstnär
Karin Arvidsson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 21:00
Beskrivning
" Aicha " Olja på duk uppf. på pannå av Karin Arvidsson. Sign. 2009. 29x24 cm. Inköpt hos Galleri Holm Malmö.
Säljes på Kvalitén

Nr
34655
Konstnär
Eskil Skans
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:00
Beskrivning
Stadsbild i kvällsbelysing. Olja på duk av Eskil Skans. Sign-43. 67x57 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34656
Konstnär
Nell Walden
Utrop
4500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:05
Beskrivning
Olja på pannå av Nell Walden. Sign 1915 Berlin a tergo. 28x15 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34657
Konstnär
James Nares
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:10
Beskrivning
Mixed media av James Nares. Sign. 1983. 58x43 cm. Prov. Anders Tornberg Gallery Lund.
Säljes på Kvalitén

Nr
34658
Konstnär
Sandro Chia
Utrop
3500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:15
Beskrivning
Färgetsning med relief av Sandro Chia. Sign. 50 ex. 116x98 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34659
Konstnär
Alain Berck-Vitz
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:20
Beskrivning
Mixed media av Alain Berck-Vitz. Sign. 80x60. Lådram i äkta bladguld.
Säljes på Kvalitén

Nr
34660
Konstnär
NG Brunner
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:25
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av NG Brunner 19x35 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34661
Konstnär
NG Brunner
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:30
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av NG Brunner 20x27 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34662
Konstnär
Eyvor Brunner
Utrop
1600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:35
Beskrivning
" Park, Arezzo " Olja på dukpannå. Sign.-97. 46x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34663
Konstnär
Anders Österlin
Utrop
30000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:40
Beskrivning
Olja på duk av Anders Österlin. Sign. 116x89 cm. Utställd Malmö Konsthall 1995 med utställningsetikett a tergo.
Säljes på Kvalitén

Nr
34664
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:45
Beskrivning
" Strandbild, Glumslöv ". Teckning av Gunnar Norrman. Sign.-42. 28x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34665
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:50
Beskrivning
" Kyrkan, Talmont ". Torrnål av Gunnar Norrman. Sign. -65. 7 ex. 17X24,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34666
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:55
Beskrivning
" Afton, Öresund " Litografi av Gunnar Norrman. Sign. -48. 20 ex. 30x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34667
Konstnär
Gösta Lindqvist
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:00
Beskrivning
Homage a Edgard Varese. Olja på duk av Gösta Lindqvist-. Sign. 75x62 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34668
Konstnär
Per Svensson
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:05
Beskrivning
Olja på duk av Per Svensson. Sign. 140x100 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34669
Konstnär
Madeleine Pyk
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Madeleine Pyk. Sign. HC XXV ex. 40x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34670
Konstnär
Torsten Hult
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:15
Beskrivning
Olja på duk av Torsten Hult. Sign.(svagt ) 32x55 cm. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34671
Konstnär
Rune Säll
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:20
Beskrivning
Skulptur med skedar av Rune Säll. Sign. 75 ex. Höjd 25,5 cm. med sockel.
Säljes på Kvalitén

Nr
34672
Konstnär
Kinesisk porslin
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:25
Beskrivning
Kinesisk skål, sannolikt från Kanton. Omkring 1900. Diameter 42 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34673
Konstnär
MW Svanberg
Utrop
700 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:30
Beskrivning
Imaginärt porträtt av MW Svanberg i porslin. Sign. a tergo. Rörstrand. 32x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34674
Konstnär
Tonie Roos
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:35
Beskrivning
Olja på duk av Tonie Roos. Sign. 121x121 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34675
Konstnär
Okänd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:40
Beskrivning
Glasmålning ( ? ) Oval 38x45 cm. Ramen delvis i äkta bladguld.
Säljes på Kvalitén

Nr
34683
Konstnär
Stig Morin
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:45
Beskrivning
Motorcyklar. Olja på duk av Stig Morin. Sign-67. 38x46 cm. Vinst Skånes konstförening 1967.
Säljes på Kvalitén

Nr
34684
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:50
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 60x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34685
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 19:55
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 48x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34686
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:00
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 35x34 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34687
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:05
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 30x22 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34688
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:10
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 38x30 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34689
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:15
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 30x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34690
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:20
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av Gunnar Jonn. Sign. -62. 50x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34691
Konstnär
Gunnar Jonn
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:25
Beskrivning
Olja på pannå av Gunnar Jonn. Sign. -62. 46x42 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34692
Konstnär
Madeleine Pyk
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:30
Beskrivning
Färglito av Madeleine Pyk. Sign. 5000 ex. 55x42 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34693
Konstnär
Gerhard Nordström
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:35
Beskrivning
" Forsakar ". Olja på pannå av Gerhard Nordström. Sign. 33x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34727
Konstnär
Pierre Alechinsky
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 20:40
Beskrivning
" Vegetable " ur Hayterophilies. Etsning publicerad 1968 på plåt utförd 1952. Sign. 30 ex. 19x23 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp