swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 2 av 4
Nr
35022
Konstnär
Alfred Gregers-Rasmussen
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 19:35
Beskrivning
Olja på duk av Alfred Gregers-Rasmussen. Sign. 31x41 cm.

Nr
35023
Konstnär
Alfred Gregers-Rasmussen
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 19:40
Beskrivning
Olja på duk av Alfred Gregers-Rasmussen. Sign. 40x50 cm.

Nr
35024
Konstnär
Alfred Gregers-Rasmussen
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 19:45
Beskrivning

Nr
35025
Konstnär
Gustaf Grafström
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 19:50
Beskrivning
" Regntung afton vid Hovs Hallar ". Olja på pannå av Gustaf Graftström. Signerad och betitlad a tergo.

Nr
35026
Konstnär
Ebbe Höglund
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 19:55
Beskrivning
Olja på duk av Ebbe Höglund. Sign. 81x61 cm.

Nr
35027
Konstnär
Axel Bengtsson
Utrop
300 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 20:00
Beskrivning
Färglito med pochoir. Sign Provtryck. 38x46 cm. I Passepartout men ej ram.

Nr
35028
Konstnär
Olle Nyman
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 20:05
Beskrivning
Färglito av Olle Nyman. Sign. 400ex. Pappersformat 91x73 cm. Ej ram.

Nr
35029
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
10 Sep kl 20:10
Beskrivning
Färgserigrafi av Torsten Esbjörnsson. Sign. E.A. I. 42x42 cm. Färglito av Jörgen Fogelquist. sign. 225 ex. 40x64 cm. Färglito av Leif Liljeblad. Sign 180 ex. 51x40 cm. Ej ram.

Nr
35030
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:00
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Henri Moore. 1972. Innehåller en org. lito av Henri Moore. 133 sidor.

Nr
35031
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:05
Beskrivning
XX siecle. Nr 42, 1972. Innehåller org. litografier av R Lindner, Dorothea Tanning, Max Ernst.. 179 sidor. sidor.

Nr
35032
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:10
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Maurice Esteve 1975. Innehåller 4 org.litografier av Maurice Esteve. 135 sidor.

Nr
35033
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:15
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Marc Chagall. 1969. Innehåller en org. lito av Marc Chagall. 131 sidor.

Nr
35034
Konstnär
XX Siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:20
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Fernand Leger. 1971. Innehåller en org. lito av Fernand Leger. 127 sidor.

Nr
35035
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:25
Beskrivning
XX siecle. Nr 48, 1977. 1972. Innehåller org. litografier av Viera Da Silva och Paul Wunderlich.

Nr
35036
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:30
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Alexander Calder 1972. Innehåller en org. lito av Alexander Calder. 107 sidor.

Nr
35037
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:35
Beskrivning
XX siecle. nr 33, 1963 Innehåller org. litografier av Maurice Esteve och Giuseppi Capogrossi. 133 sidor.

Nr
35038
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:40
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Joan Miro. 1972. Innehåller en org. lito av Joan Miro. 130 sidor.

Nr
35039
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:45
Beskrivning
XX siecle. Nr 36, 1971. Innehåller en org. lito av Henri Moore. 165 sidor.

Nr
35040
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:50
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Marino Marini. Innehåller en org. lito av Marino Marini. 134 sidor.

Nr
35041
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 19:55
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Henri Matisse 1970. Innehåller ett grafisk blad tryckt 1970 efter linoleumsnitt från 1938. 126 sidor.

Nr
35042
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 20:00
Beskrivning
XX siecle. Nr 47, 1976. 1972. Innehåller en org. lito av Joan Miro. 144 sidor.

Nr
35043
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 20:05
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Max Ernst. Innehåller en org. lito av Max Ernst. 131 sidor.

Nr
35044
Konstnär
XX siecle
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
11 Sep kl 20:10
Beskrivning
XX siecle. Hommage a Georges Rouault. 1971. Innehåller en lito efter Georges Rouault. 127 sidor.

Nr
35045
Konstnär
Claude Weisbuch
Utrop
400 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Claude Weisbuch. Sign. 180 ex. 53x74 cm.

Nr
35046
Konstnär
Sven-Eric Johansson
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:05
Beskrivning
" Munkarnas mässa " Färglito av Sven-Eric Johansson. Sign. 260 ex. 1980. Pappersformat 68x71 cm.

Nr
35047
Konstnär
Harald Grovens
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:10
Beskrivning
Blandteknik av Harald Grovens. Sign. 40x58 cm.

Nr
35048
Konstnär
Hasse Andersson
Utrop
350 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:15
Beskrivning
6 st färglito av Hassa Andersson. Sign. 250 ex. ca. 20x20 cm. En tavla saknar glas.

Nr
35049
Konstnär
Gustav Rudberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:20
Beskrivning
2 färglito av Gustav Rudberg. Sign. 250 ex. 37x54 cm. Ej ram.

Nr
35050
Konstnär
Olle Svanlund
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:25
Beskrivning
2 färglito av Olle Svanlund. Sign. 140 ex. 72x53 cm. Ej ram.

Nr
35051
Konstnär
Arup Jensen
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:30
Beskrivning
Malmö hamn. Olja på duk av Arup Jensen. Sign. 30x134 cm.

Nr
35052
Konstnär
Erik Wessel-Fougstedt
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:35
Beskrivning
" En förort ". Linoleumsnitt av Erik Wessel-Fougstedt. Sign. 160 ex. 32x40 cm.

Nr
35053
Konstnär
Rune Rådsten
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:40
Beskrivning
" Vägen " Olja på pannå av Rune Rådsten. Sign. 30x30 cm.

Nr
35054
Konstnär
Lennart Grandelius
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:45
Beskrivning
" Helt fång " Färgträsnitt av av Lennart Grandelius. Sign. 45 ex. 45x40 cm.

Nr
35055
Konstnär
Ingbritt Irene Lagerberg
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:50
Beskrivning
" Tre kärlekar" 3 färgserigrafier av Ingbritt Irene Lagerberg. Sign. 190 ex. 25x18,5 cm. Ej ram.

Nr
35056
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 19:55
Beskrivning
Färglito Gunnar Larsson, sign 360 ex, 41x52 cm. ( Rikligt med fläckar ) Färglito av Kiscki Hankell. Sign. och numr. ( Rikligt med fläckar) 2 otydligt sign akvareller. 5 bilder bilmotiv ( Rikligt med fläckar) En reproduktion.

Nr
35057
Konstnär
Christian Björn Larsen
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Sep kl 20:00
Beskrivning
Mixed media av Christian Björn Larsen. Sign. 41x58 cm.

Nr
35058
Konstnär
Sven Nilsson/LÅ Persson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Sep kl 19:00
Beskrivning
Olja av Sven Nilsson. Sign. 39x45 cm. Olja av LÅ Persson. Sign. 34x26 cm.

Nr
35059
Konstnär
Karin Olsson
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Sep kl 19:05
Beskrivning
Färglito av Karin Olsson. Sign. och ded. 325 ex. 48x46 cm. Liten fläck i nedre marg.

Nr
35060
Konstnär
Bengt Böckman
Utrop
100 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Sep kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Bengt Böckman. Sign. 500 ex. Pappersformat 45x62 cm.

Nr
35061
Konstnär
Olle Svanlund
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Sep kl 19:15
Beskrivning
Olja på duk av Olle Svanlund. Sign.- 52. 64x53 cm. Färgflagor.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp