swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 2 av 3
Nr
35813
Konstnär
Björn Rönnquist
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Feb kl 19:40
Beskrivning
" Straight line " Mixed media av Björn Rönnquist. Sign. Pappersformat 76x57 cm. Lådram.

Nr
35814
Konstnär
Jan Voss
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Jan Voss. Sign. 100ex. 41x60 cm.

Nr
35815
Konstnär
Jan Voss
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:05
Beskrivning
" Auf kleine Entfernung ". Färglito av Jan Voss. Sign- 1967. 60 ex. 38x56 cm,. Ref. Jan Voss Oeuvre Graphique 1964-1982 nr 8. Ej ram.

Nr
35816
Konstnär
Jan Voss
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:10
Beskrivning
Jan Voss Oeuvre Graphique 1964-1982. Edition Maeght. Jan Voss Estampes 1983-1989. Edition Galerie Lelong. Totalt 2 volymer.

Nr
35817
Konstnär
Eugene Galien Laloue
Utrop
250 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:15
Beskrivning
Eugene Galien Laloue. Catalogue raisonné volume I. Av Noë Willer. Publ. av Alexander Kahan Fine Art. 240 sidor. Detta ex nr 1503.

Nr
35818
Konstnär
Horst Janssen
Utrop
700 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:20
Beskrivning
8 Volymer Oeuvrekataloger grafik. Horst Janssen Radierungen 1957-1969. 256 sidor. Verlag Galerie Brockstedt 1989. Horst Janssen Holzschnitte 1957-1961. Verlag Galerie Brockstedt 1987. 6 volymer " Verzeichnis aller Janssen Radierungen in Jahrgangsheften "

Nr
35819
Konstnär
Leonard-Tsuguharu Foujita
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:25
Beskrivning
Leonard-Tsuguharu Foujita. La vie et l´oeuvre de Leonard-Tsuguharu Foujita. Bokverk av Sylvie Buisson-Dominique Buisson. 580 sidor

Nr
35820
Konstnär
Fernandez Arman
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:30
Beskrivning
Assiete ZIP. Porslin. Fernandez Arman 2000 ex. Detta ex. 14/2000. 1973. Sign. Diameter 24 cm .Edition Atelier A. Porcelaines Champs-Elysees, Paris Series d´artiste Contemporains.

Nr
35821
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:35
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 35x34 cm.

Nr
35822
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:40
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 30x26 cm.

Nr
35823
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:45
Beskrivning
Blandteknik av Ivan Jordell. Sign. 31x31 cm. Färgbortfall.

Nr
35824
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:50
Beskrivning
Mixed media av Ivan Jordell. Sign. 36x44 cm. Färgbortfall.

Nr
35825
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 19:55
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 27x15 cm.

Nr
35826
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 20:00
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 20x17 cm.

Nr
35827
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Feb kl 20:05
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 36x28 cm.

Nr
35828
Konstnär
Erik Osslund
Utrop
250 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:00
Beskrivning
Olja av Erik Osslund. Sign. 32x40 cm.

Nr
35829
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:05
Beskrivning
Olja på pannå av Bertil Gadö. Sign. 30x40 cm.

Nr
35830
Konstnär
Otydlig signatur
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:10
Beskrivning
Olja på duk. Otydlig signatur. 72x60 cm. Litet färgbortfall upptill.

Nr
35831
Konstnär
Almen/Nägling
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:15
Beskrivning
Olja på pannå av Torsten Almen. Sign. 44x37 cm. Olja på pannå av Nägling. Sign. 47x45 cm.

Nr
35832
Konstnär
Okänd
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:20
Beskrivning
2 målningar av oidentifierade konstnärer.18x26, resp 12x18 cm.

Nr
35833
Konstnär
Seppo Mattinen
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:25
Beskrivning
Träsnitt av Seppo Mattinen. Sign. -67. Eget tryck 112. 38x37 cm.

Nr
35834
Konstnär
Seppo Mattinen
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:30
Beskrivning
Träsnitt av Seppo Mattinen. Sign. -64 Eget tryck 13. 95. 42x38 cm.

Nr
35835
Konstnär
W Adam
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:35
Beskrivning
Olja på duk av W Adam. Sign. 90x120 cm.

Nr
35836
Konstnär
Stina Möllerberg
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:40
Beskrivning
Olja på duk av Stina Möllerberg. Sign. 72x79 cm.

Nr
35837
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Feb kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Leif Johansson. Sign. 45x37 cm.. Olja på duk av Göte Svensson. Sign. 57x50 cm. Olja sign Göte Bjertner och G Thulin. 21x26 resp 29x26 cm. Bokverk " Opera , Komponister- Verk-Uttolkare. Av Andras Batta. Rikligt med illustrationer. 920 sidor.

Nr
35838
Konstnär
Johannes Olsson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Johannes Olsson. Sign. 250 ex. 60x48 cm.

Nr
35839
Konstnär
Johannes Olsson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:05
Beskrivning

Nr
35840
Konstnär
Johannes Olsson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:10
Beskrivning

Nr
35841
Konstnär
Johannes Olsson
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:15
Beskrivning

Nr
35842
Konstnär
CO Hulten
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:20
Beskrivning
Färglito av CO Hulten. Sign. 330 ex. 63x48 cm.

Nr
35843
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Bert-Johnny Nilsson. Sign. -72. 270 ex. 44x57 cm.

Nr
35844
Konstnär
Parti porslin mm
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:30
Beskrivning
Pojke med kalvar. Royal Copenhagen Nr 1858. Första sortering. Höjd 23 cm. Sittande pojke. Royal Copenhagen. nr 905. Första sortering. Höjd 18 cm. Clown. Lladro. Höjd 18 cm. Hund. B&G. Två ljisstakar, Skruf. Keramik KE Iwar. Skål otydlig signatur. Rörstran

Nr
35845
Konstnär
Yngve Holmberg
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:35
Beskrivning
Olja på duk av Yngve Holmberg. Sign. 27x35 cm.

Nr
35846
Konstnär
Bengt Nordquist
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:40
Beskrivning
" Periskop XI-85-90 ". Olja på duk av Bengt Nordquist. Sign. 72x53 cm.

Nr
35847
Konstnär
A Schröder
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Feb kl 19:45
Beskrivning
Akvarell av A Schröder. Sign. 35x45 cm.

Nr
35848
Konstnär
Henri de Toulouse-Lautrec (efter)
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Feb kl 19:00
Beskrivning
" La Revue blanche " Färgaffisch efter Henri de Toulouse-Lautrec. Pappersformat 89x59 cm. Ej ram.

Nr
35849
Konstnär
Corneille
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Feb kl 19:05
Beskrivning
Färgaffisch Corneille+Reinhoud. 1998. Sign. i trycket. 85x50 cm. Ej ram.

Nr
35850
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Feb kl 19:10
Beskrivning
Galerie René Drouet. Färgaffisch Lennart Jirlow. 1976. Tryckt hos Mourlot. 70x47 cm. Ej ram.

Nr
35851
Konstnär
Karel Appel
Utrop
200 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Feb kl 19:15
Beskrivning
Galerie Ariel. Färgaffisch Karel Appel. 1966. 66,5x50 cm. Liten reva i höger övre hörn. Ej ram.

Nr
35852
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Feb kl 19:20
Beskrivning
2 Färgaffischer Bengt Olson. Affisch Max-Walter Svanberg . Sign litografi av Gösta Lindquist ( veck ) Största formatet 75x61 cm. Ej ram.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp