swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 2 av 3
Nr
35314
Konstnär
Hans Johansson Norsbo
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:30
Beskrivning
" Katarinahissen, Stockholm " Akvarell av Hans Johansson Norsbo. Sign. -31 samt dedicerad. 55x65 cm.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
35315
Konstnär
Axel Fridell
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:35
Beskrivning
" Kyrkbacken, Falun ". Olja på pannå av Axel Fridell. Sign. 1913. 25x30,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35316
Konstnär
Gerhard Nordström
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:40
Beskrivning
Olja på pannå av Gerhard Nordström. Sign. 82x120 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35317
Konstnär
Angelo Brombo
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:45
Beskrivning
" Venedig " . Olja på duk av Angelo Brombo. Sign. 40x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35318
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:50
Beskrivning
" La belle Gabrille III " Färgetsning av PG Thelander. Sign. 30 ex. 49x64,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35319
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 18:55
Beskrivning
" La belle Gabrille VI " Färgetsning av PG Thelander. Sign. Epreuve d´artiste. 49x64,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35320
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:00
Beskrivning
" La belle Gabrille " Färgetsning av PG Thelander. Sign. Epreuve d´artiste. 50x64,5 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35321
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:05
Beskrivning
Färgetsning av PG Thelander. Sign. 40 ex. 49x63,5 cm. Hörnveck samt liten hörnreva. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35322
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:10
Beskrivning
Färgetsning av PG Thelander. Sign. 50 ex. 49x63,5 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35323
Konstnär
PG Thelander
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:15
Beskrivning
Färgetsning av PG Thelander. Sign. 30 ex. 49x68 cm. Rikligt med fläckar.
Säljes på Kvalitén

Nr
35324
Konstnär
Cecilia Sikström
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Cecilia Sikström. Sign. 180 ex. 57x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35325
Konstnär
Jean Fautrier
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:25
Beskrivning
" L´Otage aux mains. " Färgetsning 1944 av Jean Fautrier. Sign. 50 ex. Plåtstorlek 21x29,5 cm. Ref Mason 251.
Säljes på Kvalitén

Nr
35326
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:30
Beskrivning
Olja på pannå av Jules Schyl. Sign. 50x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35327
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:35
Beskrivning
Olja på pannå av Jules Schyl. Sign. 1960. 38x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35328
Konstnär
Frans Lindberg
Utrop
12000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:40
Beskrivning
" Far ska köra te stan " . Akvarell av Frans Lindberg. Sign. 1937. 31x47 cm. Kopior av handsskrivna sidor av konstnären angående detta motiv medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
35329
Konstnär
Frans Lindberg
Utrop
12000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:45
Beskrivning
" Soldatens avsked " . Akvarell av Frans Lindberg. Sign. 1939. 31x47 cm. Kopior av handsskrivna sidor av konstnären angående detta motiv medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
35330
Konstnär
Frans Lindberg
Utrop
12000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:50
Beskrivning
" Takäggnging " . Akvarell av Frans Lindberg. Sign. 1937. 31x47 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35331
Konstnär
Alf Olsson
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 19:55
Beskrivning
Olja på duk av Alf Olsson. Sign.-71. 80x100 cm. Liten dukskada.
Säljes på Kvalitén

Nr
35332
Konstnär
Beck & Jung
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:00
Beskrivning
Objekt med plexiskivor. Sign. 1969. 27,5x26,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35333
Konstnär
Kees van Dongen
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:05
Beskrivning
Ville de Nice. Marcelle Leoni. Färgaffisch Kees van Dongen, Galerie Ponchettes 1959. Sign. 67.5x46.5 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35334
Konstnär
Kees van Dongen
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:10
Beskrivning
Brigitte Bardot. Musee Galliera. Färgaffisch Kees van Dongen. 1964. 77x52 cm. Mourlot. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35335
Konstnär
Kees van Dongen
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:15
Beskrivning
Galerie Rapaire. Monte-Carlo. Färgaffisch av Kees van Dongen. 66x49,5 cm. Smärre hanteringsveck ( small handlingcreases ) Tryckt hos Mourlot. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35336
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:20
Beskrivning
Still Life with blue Bottle. Serigrafi av Fernand Leger. Sign. 200ex. Pappersformat 58x49,5 cm. Tryckt av Jean Bruller, Paris. Publ. av La Guilde International de la Gravure, Geneve-Paris. Ref. Saphire E7. Veck i höger marginal ( crease in right margin )
Säljes på Kvalitén

Nr
35337
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:25
Beskrivning
" Liberté Paix Solidarité ". Screen på tyg. Omkring 1950. Sign i trycket. 76x76 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35338
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:30
Beskrivning
Färglito ur " La Ville ". Stämpelsign. 180 ex. 42x32 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35339
Konstnär
Wiwen Nilsson
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:35
Beskrivning
Brosch av Wiwen Nilsson. Sterling silver. Sign Wiven Nilsson, AN , Tre kronor. S, Y9. Nr:26. Längd 6,6 cm. I originaletui med namnet.
Säljes på Kvalitén

Nr
35340
Konstnär
CF Aagaard
Utrop
4500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:40
Beskrivning
Olja på duk av CF Aagaard. Sign. 41x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35341
Konstnär
Wilhelm Behm
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:45
Beskrivning
Olja på duk av Wilhelm Behm. Sign. 51x75 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35342
Konstnär
Erika Jonn
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:50
Beskrivning
Olja på duk av Erika Jonn. Sign. 57x42 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35343
Konstnär
Stig Morin
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 20:55
Beskrivning
" Lada " Olja på duk av Stig Morin. Sign.-70. 55x65 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35344
Konstnär
Stig Morin
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
02 Dec kl 21:00
Beskrivning
" Höstkonsert " Olja på duk av Stig Morin. Sign-76. 46x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35345
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:00
Beskrivning
Färglito av Antoni Tapies. Sign. 75 ex. 38x56 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35346
Konstnär
Pierre Alechinsky
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:05
Beskrivning
" Vegetable " ur Hayterophilies. Etsning publicerad 1968 på plåt utförd 1952. Sign. 30 ex. 19x23 cm. Ej ram. Ref. Riviere 87. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35347
Konstnär
Maurice Esteve
Utrop
16000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:10
Beskrivning
L´Oiseau Vert. Färglito av Maurice Esteve 1961. Sign. XXXV ex. 61x49 cm. Äkta bladguldsram. Ref. Moestrup 29.
Säljes på Kvalitén

Nr
35348
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:15
Beskrivning
Färgserigrafi av Victor Vasarely. Sign. 100 ex. 57x43 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35349
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:20
Beskrivning
Färgserigrafi av Victor Vasarely. Sign. 250 ex. 53x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35350
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:25
Beskrivning
" Ur ION " Färgserigrafi av Victor Vasarely. Sign. 250 ex. Pappersformat 35,5x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35351
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:30
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
35352
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:35
Beskrivning
Färgserigrafi av Victor Vasarely. Sign. 200ex. 26x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35353
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
03 Dec kl 18:40
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp