swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 2 av 5
Nr
33876
Konstnär
Wifredo Lam
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:10
Beskrivning
Litografi av Wifredo Lam. Sign. 1955. 135 ex. 50x39 cm. Smärre fuktfläckar i nedre marginalen. Ramad.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
33877
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:20
Beskrivning
" Liberté Paix Solidarité ". Screen på tyg. Omkring 1950. Sign i trycket. 76x76 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33878
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:25
Beskrivning
" Spegelskärvans Krig och Kärlek " . 10 färgetsningar av Bert-Johnny Nilsson. Sign. 140 ex. Pappersformat 48x36 cm. I kassett.
Säljes på Kvalitén

Nr
33879
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
600 SEK
Budnivå
750 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:30
Beskrivning
Färglito av Bengt Lindström. Sign. EA. 72x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33880
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
600 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:35
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
33881
Konstnär
Mark Tobey
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:40
Beskrivning
Färgetsning Mark Tobey, graverad av Fiorini. Sign. Tobey -61. 25x17 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33882
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:45
Beskrivning
Ur L´arc Obscure. Färgetsning av Roberto Matta. Sign 125 ex. 51x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33883
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
1800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:50
Beskrivning
Ur Centre Noeuds 1974. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. XV ex. på Japan-papper. 35,5x27 cm. Ref. Sabatier 393.
Säljes på Kvalitén

Nr
33884
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 18:55
Beskrivning
Ur Hommere 1974. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. XXV ex. 49x37,5 cm. Ref. Sabatier 363. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33886
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:00
Beskrivning
Ur Hommere 1975. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 100ex. 49,37,5 cm. Ref. Sabatier 410. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33885
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:00
Beskrivning
Ur Hommere 1974. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. XXV ex. 49x37,5 cm. Ref. Sabatier 355. Ej ram..
Säljes på Kvalitén

Nr
33887
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:05
Beskrivning
Ur Hommere 1974. Sign Essai. 49x37.5 cm. Ref Sabatier 356.
Säljes på Kvalitén

Nr
33888
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:10
Beskrivning
Ur Comique Trippe. Färglito av Roberto Matta. Sign. 60 ex. 32x44 cm. Ref. Sabatier 388. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33889
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:15
Beskrivning
Ur Comique Trippe 1974. Färglito av Roberto Matta. Sign. 60 ex. 32x44 cm. Ref. Sabatier 382. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33890
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:20
Beskrivning
Ur Comique Trippe 1974. Färglito av Roberto Matta. Sign. 60 ex. 32x44 cm. Ref. Sabatier 381. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33891
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:25
Beskrivning
Ur Comique Trippe 1974. Färglito av Roberto Matta. Sign. 60 ex. 32x44 cm. Ref. Sabatier 384. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33892
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:30
Beskrivning
Ur Comique Trippe 1974. Färglito av Roberto Matta. Sign. 60 ex. 32x44 cm. Ref. Sabatier 383. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33893
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:35
Beskrivning
Personnage I. Färgetsning av Roberto Matta 1966. Sign. 95 ex. 57x39 cm. Ref. Sabatier 150. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33894
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:40
Beskrivning
Clown. Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 60x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33895
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:45
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 60x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33896
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk av Ivan Jordell. Sign. 40x32 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33897
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 19:55
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 41x33 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33898
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:00
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 43x36 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33899
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:05
Beskrivning
Olja på pannå. Sign. 31x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33900
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:10
Beskrivning
Olja på pannå av Ivan Jordell. Sign. 38x37 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33901
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:15
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 27x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33902
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:20
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 35x29 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33903
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:25
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 30x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33904
Konstnär
Hans Larsson
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:30
Beskrivning
Olja på duk av Hans Larsson. Sign. 32x44 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33905
Konstnär
Richard Björklund
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:35
Beskrivning
Blommande fruktträd. Olja på duk av Richard Björklund. Sign. -48. 66x435 cm. Utställd Malmö Museum 1983.
Säljes på Kvalitén

Nr
33906
Konstnär
Emil Olsson
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:40
Beskrivning
Olja på pannå av Emil Olsson. Sign. -46. 38x46 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33907
Konstnär
Anders Fogelin
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:45
Beskrivning
Tjurfäktning. Olja på pannå av Anders Fogelin 1974. Sign. 41x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33908
Konstnär
Jörgen Nash
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:50
Beskrivning
" Barberen i Sevilla ". Mixed media med collage av Jörgen Nash. Sign. 1978. 95x68 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33909
Konstnär
Ralf Arzt
Utrop
800 SEK
Budnivå
850 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 20:55
Beskrivning
Olja på duk av Ralf Arzt. Sign. 115x89 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33910
Konstnär
Mark Willams
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:00
Beskrivning
" Double Current " Mixed media av Mark Willams. Sign. -87. 40x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33911
Konstnär
Felix Droese
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:05
Beskrivning
Akvarell av Felix Droese. Sign. a tergo 1980. 21x28 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
33912
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:10
Beskrivning
4 etsningar av Paul Osipow. Sign. 35 ex. Pappersformat 40x27 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
33913
Konstnär
Robert Rauschenberg
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:15
Beskrivning
Porcelain Plate. Exclusive Edition for the Guggeneheim Museum 1997. Sign. Diameter 26 cm. I org.förpackning.
Säljes på Kvalitén

Nr
33914
Konstnär
Allen Jones
Utrop
500 SEK
Budnivå
550 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:20
Beskrivning
Metallskulptur av Allen Jones. Sign. 999 ex. Höjd 17 cm. Parfymflaskan saknas. Kartong org. förpackning medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
33915
Konstnär
Jan Voss
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
04 Dec kl 21:25
Beskrivning
Färgetsning av Jan Voss. Sign. 1989. 40 ex. 70x53 cm.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp