swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 5 av 5
Nr
34819
Konstnär
Hans Hartung
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:05
Beskrivning
Litografi av Hans Hartung. Sign. 75 ex. Pappersstorlek. 75x50 cm. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34820
Konstnär
Gustav Rudberg
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:05
Beskrivning
" Disig dag Hven 79 ". Olja på duk av Gustav Rudberg. Sign. 53x81 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34821
Konstnär
Okänd
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:10
Beskrivning
Olja på duk. Otydlig anteckning a tergo : malet af .. ????. 46x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34822
Konstnär
Sven Erixson
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:10
Beskrivning
" Ljusårssalen ur Aniara ". Färglito av Sven Erixson 1959. Sign 260 ex. 40x46,5 cm. Ref Nyström 88
Säljes på Kvalitén

Nr
34824
Konstnär
Wiwen Nilsson
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:15
Beskrivning
Brosch av Wiwen Nilsson. Sterling silver. Sign Wiven Nilsson, AN , Tre kronor. S, Y9. Nr:26. Längd 6,6 cm. I originaletui med namnet.
Säljes på Kvalitén

Nr
34823
Konstnär
Wiwen Nilsson
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:15
Beskrivning
Brosch av Wiwen Nilsson. Sterling silver. Sign. Wiwen Nilsson, AN. Tre kronor, S, T9 N:r 45.Länd 6,5 cm. Originaletui med namnet.
Säljes på Kvalitén

Nr
34826
Konstnär
Olle Hjortzberg
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:20
Beskrivning
Akvarell av Olle Hjortzberg. Sign--26. 40x21 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34825
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:20
Beskrivning
" Bird-Landscape 1988 ". Olja + bronsskulptur av Lennart Aschenbrenner. Sign. a tergo. Skulpturens längd 100 cm. Avbildad i Boken Aschenbrenner-Rooseum sid. 88-89. Boken medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
34827
Konstnär
Friedensreich Hundertwasser
Utrop
3500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:25
Beskrivning
" Hundertwasser 1928-2000 " 2 volymer catalogue raisonée över original samt grafik. 10000 ex. Totalt 1792 sidor. Innehåller en färgetsning ( Doddle ) stämpelsign. 2000 ex. ( 5x 2000 ex gjordes) Ref.991A /LXXXVI. I originalkasett och förpackning.
Säljes på Kvalitén

Nr
34828
Konstnär
Jasper Johns
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:25
Beskrivning
" The prints of Jasper Johns ". 1960-1993. A Catalogue Raisonné med text av Richard S Field. Beskrivning av 328 grafiska blad. Utg. 1994. I röd originalkasett.
Säljes på Kvalitén

Nr
34829
Konstnär
Berthe Morisot
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:30
Beskrivning
" Jeune fille au chat ". ( Julie Manet ) Torrnål 1889. 15x12 cm. Tryckt från makulerad plåt ( from cancelled plate ) Dom 2 små mörka ringarna upptill och nertill = makuleringen. Liten fläck. Ref Keller 88, Johnson 83-1.
Säljes på Kvalitén

Nr
34830
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:30
Beskrivning
" Fleurs dans un verre No 6 ". Original-litografi av Pablo Picasso 1947. Daterat i trycket. 23x15 cm. Ref. Bloch 450, M 98, Cramer 70.
Säljes på Kvalitén

Nr
34831
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:35
Beskrivning
Blandteknik av Bertil Gadö. Sign.-52. 34x26 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34832
Konstnär
Theo Tobiasse
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:35
Beskrivning
Färglito av Theo Tobiasse. Sign. EA 25 ex. 37x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34834
Konstnär
Angelica Wiik
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:40
Beskrivning
Färglito av Angelica Wiik. Sign 290 ex. 60x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34833
Konstnär
Martin Wickström
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:40
Beskrivning
Färglito med collage av Martin Wickström. Sign. 1999. 55 ex. Pappersformat 40x57 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34836
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:45
Beskrivning
" Tapies, The complete works " av Anna Agustí. Vol I 1943-1960 ( 546 sidor ) Vol. II 1961-1968 ( 511 sidor ) Vol III 1969-1975 ( 575 sidor ). Vol IV 1976-1981 ( 483 sidor )
Säljes på Kvalitén

Nr
34835
Konstnär
Henri de Toulouse-Lautrec
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:45
Beskrivning
" Babylone d´Allemagne. " Omslag till boken Babylone d ´Allemagne av Victor Joze. 1894. 27x18 cm. Denna mindre variant av litografin beskrivs i Götz Adriani " Toulouse-Lautrec. Das gesamte graphische Werk " sidan 82. Prov. Inköpt i Paris av konstnärinna
Säljes på Kvalitén

Nr
34837
Konstnär
Friedrich Schröder-Sonnenstern
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:50
Beskrivning
Mapp med 5 färglito av Friedrich Schröder-Sonnenstern. Sign. 275 ex. Pappersformat 56x79 cm. Svart kassett medföljer.
Säljes på Kvalitén

Nr
34839
Konstnär
James Coginard
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:55
Beskrivning
Carborundumetsning i färg av James Coignard. Sign. 75 ex. 57x45 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34838
Konstnär
Bengt Åberg
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
30 Maj kl 22:55
Beskrivning
Olja på duk av Bengt Åberg. Sign. 46x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp