swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 5 av 5
Nr
34067
Konstnär
Antoni Tapies
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:50
Beskrivning
Etsning av Antoni Tapies. Sign. HC. Bildyta Bildytan 10x12 cm. Pappersformat 31x50 cm. Svart lådram.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34068
Konstnär
Liss Eriksson
Utrop
10000 SEK
Budnivå
10500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:55
Beskrivning
Guldpatinerad brons av Liss Eriksson. Sign. 5 ex. Höjd med sockel 29 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34069
Konstnär
Pierre Olofsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Pierre Olofsson. Sign. 150 ex. 54x38 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34070
Konstnär
Serge de Turville
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:05
Beskrivning
Olja på duk av Serge de Turville. Sign. 30x120 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34071
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:10
Beskrivning
" Amiralitetet ". Olja på pannå av Bertil Gadö. Sign. 62x51 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34072
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:15
Beskrivning
Gouache av Ivan Jordell. Sign. 49x41 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34073
Konstnär
Henri Matisse
Utrop
100000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:20
Beskrivning
" Etude de main". Blåkrita av Henri Matisse. Sign. 21x27 cm. Prov. Agnes Widlund, Galleri Samlaren, Stockholm och utställd där på Matisse-utställningen 1951-1952 Kat.Nr 44. Godkänd av Ms Wanda Guebriant, Archives Matisse den 25/4 2008.
Säljes på Kvalitén

Nr
34074
Konstnär
Emil Filla
Utrop
20000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:25
Beskrivning
Krita av Emil Filla på tidningssida ur " Der Zeitschrift Der Sturm ". Signerad E F. Sannolikt från 1918. Tidningssidans storlek 43x28 cm. Utgivarens namn Walden i rött upptill höger i stämpel eller tryckt.
Säljes på Kvalitén

Nr
34075
Konstnär
Håkan Håkansson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:30
Beskrivning
Olja på duk av Håkan Håkansson. Sign a tergo. 90x90 cm. Inköp hos Galleri Holm , Malmö.
Säljes på Kvalitén

Nr
34076
Konstnär
Howard Hodgkin
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:35
Beskrivning
Handkolorerad färgsetsning av Howard Hodgkin. Sign. 100ex. 81x100 cm. Lådram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34077
Konstnär
Håkan Berg
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:40
Beskrivning
Akryl på pannå. Sign. a tergo 2006. 120x84 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34078
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
18000 SEK
Budnivå
18000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:45
Beskrivning
2 exemplar av konstboken Derrriere le miroir 10 ANS, med inbunda org.grafiska blad. Totalt innehåll 2 ex. av Miro Femme au Miroir ( Maeght 174, Cramer 36) 2 ex. av Chagall L´ecuyere ( Mourlot 153 ) 2 ex. av Giacometti ( Makulerad plåt Ref Lust 62 ) 1 ex.
Säljes på Kvalitén

Nr
34079
Konstnär
Alvar
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:50
Beskrivning
" Renaixent " Svit med 4 färglito med relief av Alvar. Sign. XL ex. Tryckta på Japan-papper. 71x53 cm. I röd org.kasett
Säljes på Kvalitén

Nr
34080
Konstnär
ÅKe Waldemar Larsson
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 21:55
Beskrivning
" Altonagatan Malmö 1964. Olja på pannå av Åke Waldemar Larsson. Sign. 29x43 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34081
Konstnär
Lis Zwick
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:00
Beskrivning
Olja på duk av Lis Zwick. Sign. 120x120 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34082
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:05
Beskrivning
Akvarell av Lennart Aschenbrenner. Sign. -95. 38x29 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34083
Konstnär
Kristina Tråcklare
Utrop
2200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:10
Beskrivning
Olja på duk av Kristina Tråcklare. Sign. 177x62 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34084
Konstnär
Alexius Huber
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:15
Beskrivning
Tredimensionellt objekt. Målning/kopparmetall/relief av Alexius Huber. Sign-70. 60x88 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34085
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:20
Beskrivning
Blyertsteckning av Gunnar Norrman. Sign. 1988. 62x49 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34086
Konstnär
Gerhard Wihlborg
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:25
Beskrivning
Olja på pannå av Gerhard Wihlborg. Sign. -26. 55x58 cm. Kraftigt färgbortfall
Säljes på Kvalitén

Nr
34087
Konstnär
Eve Eriksson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 22:30
Beskrivning
Olja på duk av Eve Eriksson. Sign. 54x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Budgivare kan själva kontrollera sin position i budgivningen genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan om objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån). Vi ber Er notera att man måste vara inne på objektets detaljerade sida för att kunna följa med i budgivningen, där samtliga uppgifter uppdateras automatiskt. I objektlistan uppdateras emellertid inga uppgifter automatiskt, ej heller budnivå.

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp