swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 4 av 5
Nr
35429
Konstnär
John Angus Chamberlain
Utrop
5600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:30
Beskrivning
Färgetsning av John Angus Chamberlain. Sign. 27 ex. 25x20 cm.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
35430
Konstnär
Jennifer Losch Bartlett
Utrop
30000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:35
Beskrivning
" In the Garden # 103 " Brush and ink, pastel on paper 1980. 50x66 cm. Prov Margo Leavin Gallery ( etikett a tergo ) Per Gessle.
Säljes på Kvalitén

Nr
35431
Konstnär
Jean Fautrier
Utrop
4200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:40
Beskrivning
Le Maquis. Färgetsning 1964 av Jean Fautrier. Sign. 100ex. 47,5x 64,5 cm. Ref Mason 285.
Säljes på Kvalitén

Nr
35432
Konstnär
Thomas Edward Allington
Utrop
9000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:45
Beskrivning
Bronsskulptur av Thomas Edward Allington. Sign. och daterad-85. Höjd 25 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35433
Konstnär
Luciano Minguzzi
Utrop
12000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:50
Beskrivning
Bronsskulptur av Luciano Minguzzi. Sign. Höjd med träsockel 51,5 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35434
Konstnär
James Brown
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 18:55
Beskrivning
" The Passion ". Bok med en gouache av James Brown, publicerad av Anders Tornberg Gallery 1991 i samband med utställningen hos Tornberg. Boken är publicerad i 100 ex. detta nr 90/100. Varje bok innehåller en org. gouache. Bokens storlek 50x32 och sign. av
Säljes på Kvalitén

Nr
35435
Konstnär
P Mansouroff ( Pavel Mansurov)
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:00
Beskrivning
Krita/blyerts av P Mansouroff. Sign. Pappersformat 18x11 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35436
Konstnär
Gustav Bolin
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:05
Beskrivning
Alvarell/gouache av Gustav Bolin. Sign. 17x24 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35437
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Lennart Jirlow. Sign. 310 ex. 56x39 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35438
Konstnär
Jean Leppien
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:15
Beskrivning
Färgserigrafi av Jean Leppien. Sign 300 ex. 46x34 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35439
Konstnär
Natalia Dumitresco
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:20
Beskrivning
Färgserigrafi/pochoir av Natalia Dumitresco. Sign. 300 ex. 45x33 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35440
Konstnär
Johannes Grützke
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:25
Beskrivning
" Steigt auf unseren Rücken Louis " Mezzotint av Johannes Grützke. Sign. 200 ex. 1976. 32,5x36 cm Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35441
Konstnär
Roy Adzak
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:30
Beskrivning
Blandteknik med relief av Roy Adzak. Sign. Paris a tergo. 40x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35442
Konstnär
Enrico Baj
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:30
Beskrivning
Grafik och collage på duk ( brokad). Sign. 50 ex. 56x41 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35443
Konstnär
PG Thelander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:35
Beskrivning
" Struts " Teckning av PG Thelander. Sign. 12x13 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35444
Konstnär
Bengt Orup
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:40
Beskrivning
Blandteknik av Bengt Orup. Sign. 30x38 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35445
Konstnär
Isaac Grünewald
Utrop
2800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:45
Beskrivning
Etsning av Isaac Grünewald. Sign. 25 ex. 24,5x12 cm. Gulnad. Ramad
Säljes på Kvalitén

Nr
35446
Konstnär
Marino Marini
Utrop
3800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:50
Beskrivning
" Chevalier rouge et noir ". . Färglito 1955 av Marino Marini. Sign. 30 ex. 60x43,5 cm. Ref Gustallo 112, Bruckmann L 56.
Säljes på Kvalitén

Nr
35448
Konstnär
Friedensreich Hundertwasser
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:55
Beskrivning
" Hundertwasser 1928-2000 " 2 volymer catalogue raisonée över original samt grafik. 10000 ex. Totalt 1792 sidor. Innehåller en färgetsning ( Doddle ) stämpelsign. 2000 ex. ( 5x 2000 ex gjordes) Ref.991A /LXXXVI. I originalkasett och förpackning.
Säljes på Kvalitén

Nr
35447
Konstnär
G Braque
Utrop
1200 SEK
Budnivå
2100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 19:55
Beskrivning
" Hommage a Georges Braque " Derriere le miroir 144-145-146- Innehåller org. grafik av Picasso, Ubac, Tal-Coat, Miro, Pallut. Upplagan på arches i 350 ex,
Säljes på Kvalitén

Nr
35449
Konstnär
Bertil Bull Hedlund
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:00
Beskrivning
" Flicka som sminkar sig ". Akvarell av Bertil Bull Hedlund. Sign. Bertil Hedlund 1915. 22x16 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35450
Konstnär
Wolfgang Hutter
Utrop
1200 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:05
Beskrivning
" Trollflöjten " 10 färglito och 7 etsningar av Wolfgang Hutter. Sign. S 33/50. Papperstorlek 60x67 cm. I blå org. kassett i trä. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35451
Konstnär
Sture Johanneson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:10
Beskrivning
Färgserigrafi av Sture Johannesson. Sign.-72 samt dedicerad.90x58 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35452
Konstnär
Max Bill
Utrop
8000 SEK
Budnivå
8000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:15
Beskrivning
" Max Bill, acht transcolorationen ". 8 färgserigrafier av Max Bill. Sign 120 ex. Pappersformat 65x50 cm. Budapest 1986. I org.kasett.
Säljes på Kvalitén

Nr
35453
Konstnär
Raul Meel
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:20
Beskrivning
Serigrafi av Raul Meel. Sign. HC. Pappersformat 160x97 cm. Kantveck samt horisontellt mjukt rullveck i övre delen av bilden. ( crease in margin and horisontel soft crease after earlier being rolled)
Säljes på Kvalitén

Nr
35454
Konstnär
Malcolm Morley
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:25
Beskrivning
Färgetsning av Malcolm Morley. Sign. 69 ex. 60x90 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35455
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:30
Beskrivning
Ur Centre Noeuds 1974. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. XV ex. på Japanpapper. 35,5x27 cm. Ref. Sabatier 393
Säljes på Kvalitén

Nr
35456
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:35
Beskrivning
Ur L´arc Obscure. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 125 ex. 51x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
35457
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:40
Beskrivning
Ur Hommere 1975. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 100ex. på Japanpapper. 49,5x37,5 cm. Några fläckar i höger marginal ( some brown spots in right margin). Ref. Sabatier 413. Ej ram
Säljes på Kvalitén

Nr
35458
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:45
Beskrivning
Ur Hommere 1975. Färgetsning av Roberto Matta. Sign. 100ex. 49,5x37,5 cm. Ref. Sabatier 412. Ej ram
Säljes på Kvalitén

Nr
35459
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:50
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 231. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35460
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 20:55
Beskrivning
Ur Cosi Fan Tutte. Färgetsning av Roberto Matta 1970. Sign. 100 ex. Ref Sabatier 233. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35461
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:00
Beskrivning
Ur Les Damnations. Färgetsning av Roberto Matta 1966. Sign 75 ex. på Japanpapper. 35x26 cm. Ref Sabatier 137. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
35462
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
25000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:05
Beskrivning
" En kvinnas önskedröm " Skulptur av Bert-Johnny Nilsson. Sign. 15 ex. Höjd 28,5 cm. Avb. i Homo Sapiens sid 19, Malmö Museum 1973.
Säljes på Kvalitén

Nr
35463
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:10
Beskrivning
A l´Aube de nouveau Siècle 1999. Färglito av Lennert Jirlow. Sign 75 ex. 46x33 cm. Tryckt hos Mourlot.
Säljes på Kvalitén

Nr
35464
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:15
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
35465
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:20
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
35466
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:25
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
35467
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:30
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
35468
Konstnär
Peter Tom-Petersen
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:35
Beskrivning
Olja på duk av Peter Tom-Petersen. Sign. 1895. 30x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp