swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 4 av 5
Nr
34435
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 20:10
Beskrivning
Blandteknik av Bertil Gadö. Sign. 16x31 cm.

Nr
34436
Konstnär
Sigfrid Bengtsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
08 Mar kl 20:15
Beskrivning
Ryttare. Träsnitt av Sigfrid Bengtsson. Sign. 28x31 cm.

Nr
34437
Konstnär
Folke Lind
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:00
Beskrivning
Norrlandsporten. Färglito av Folke Lind. Sign I/X och dedicerad. 44x56 cm,

Nr
34438
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:05
Beskrivning
" Slända " Träsnitt av Bertil Gadö. Sign. 10 ex. 1948. 18x12 cm.

Nr
34439
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:10
Beskrivning
" Slända " Träsnitt av Bertil Gadö. Sign. 10 ex. 22x16 cm.

Nr
34440
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:15
Beskrivning
" Vid floden " Linoleumsnitt i färg av Bertil Gadö. Sign. 35 ex. 29x21 cm.

Nr
34441
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:20
Beskrivning
" Phaetheon " Träsnitt i färg av Bertil Gadö. Sign. 250 ex. 34x24 cm.

Nr
34442
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:25
Beskrivning
Litografisk reproduktion av omslag till Chagall Lithographe II där det saknas den del av bildytan som på org. litografin motsvara bokens rygg. Uppklistrad, veck.

Nr
34443
Konstnär
Parti konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:30
Beskrivning
Färglito av Ewy Låås. 260 ex. 43x52 cm. Färglito av Viola Larsson. 260 ex. 49x39 cm. Färglito av Torsten Hult 50 ex. 29x39 cm. Samtliga sign.

Nr
34444
Konstnär
Rune Rådsten
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:35
Beskrivning
2 tusch av Rune Rådsten. Sign. 30x37 resp 32x32 cm.

Nr
34445
Konstnär
Y Svedlund/ A Sjödahl
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:40
Beskrivning
Etsning av Yngve Svedlund. Sign. -75, 160 ex. 32x50 cm. Lito av Anna Sjödahl. Sign. 185 ex. 45x55 cm.

Nr
34446
Konstnär
Jens Sinding Christensen
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Jens Sinding Christensen. Sign. 40x50 cm.

Nr
34447
Konstnär
Arvid Knöppel
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:50
Beskrivning
Fotolito av Arvid Knöppel. Sign. 200ex. 35x28 cm.

Nr
34448
Konstnär
Ivan Ivarson
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 19:55
Beskrivning
Akvarell av Ivan Ivarson. 26x20 cm. Intyg a tergo av Bror Eje, Konstfrämjandet.

Nr
34449
Konstnär
Feix Hatz
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
12 Mar kl 20:00
Beskrivning
Org. etsning av Felix Hatz. Sign 100 ex. 49x32 cm. Ej ram.

Nr
34450
Konstnär
Lars Linden
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:00
Beskrivning
Mixed media av Lars Linden. Sign. 63x52 cm. Lådram.

Nr
34451
Konstnär
Lars Linden
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:05
Beskrivning
Mixed media av Lars Linden. Sign. 65x46 cm.

Nr
34452
Konstnär
Lars Linden
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:10
Beskrivning
Mixed media av Lars Linden. Sign. 64x53 cm. Lådram.

Nr
34453
Konstnär
Hans Larsson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:15
Beskrivning
2 färglito av Hans Larsson. En sign. i blyerts och numr. 50ex. 42x31 cm. Den andra sign. i trycket 35x35 cm.

Nr
34454
Konstnär
Aino Myllykangas
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:20
Beskrivning
Färgetsning av Aino Myllykangas. Sign. 50 ex. 22x21 cm.

Nr
34455
Konstnär
Carl Magnus
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Carl Magnus. Sign. -86. 125 ex. Pappersformat 23 x30 cm.

Nr
34456
Konstnär
Bo Walter Svanberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:30
Beskrivning
Tusch/akvarell av Bo Walter Svanberg. Sign-68. 26x21 cm.

Nr
34457
Konstnär
Francis Greenberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Francis Greenberg. Sign. 390 ex. 45x56 cm.

Nr
34458
Konstnär
Otto Fredlin
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:40
Beskrivning
Olja på pannå av Otto Fredlin. SIgn. 45x37 cm.

Nr
34459
Konstnär
Sten Rosendahl
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:45
Beskrivning
Olja på duk av Sten Rosendahl. Sign. 45x60 cm.

Nr
34460
Konstnär
Fantastika mappen
Utrop
900 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:50
Beskrivning
6 grafiska blad av J Boberg ( färgsetsning ) , Bert-Johnny Nilsson (färglito) Zoltan von Boer ( färglito), Thea Ekström (färglito) Sven Erik Johansson färglito) Ulf Rahmberg( färglito).Samtliga sign. 275 ex. Pappersformat 62x47 cm. I pappkasett. Ej ram

Nr
34461
Konstnär
Smail Ajkunic
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 19:55
Beskrivning
Färglito av Smail Ajkunic. Sign. 250 ex. 48x38 cm. Ej ram.

Nr
34462
Konstnär
Smail Ajkunic
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 20:00
Beskrivning
Färglito av Smail Ajkunic. Sign. 250 ex. 39x34 cm. Ej ram.

Nr
34463
Konstnär
Uwe Bremer
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 20:05
Beskrivning
Färgetsning av Uwe Bremer. Sign. 100ex. 33x24 cm. Ej ram.

Nr
34464
Konstnär
Uwe Bremer
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Mar kl 20:10
Beskrivning
Färgetsning av Uwe Bremer. Sign. 100ex. 24x33 cm. Ej ram.

Nr
34465
Konstnär
Åke Arenhill
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Åke Arenhill. Sign. 280 ex. 31x24 cm.

Nr
34466
Konstnär
Åke Arenhill
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Åke Arenhill. Sign. 280 ex. 38x27 cm.

Nr
34467
Konstnär
Ivan Jordell
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:10
Beskrivning
Krita av Ivan Jordell. Sign. 26x22 cm.

Nr
34468
Konstnär
Elisabeth Wejsflog
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:15
Beskrivning
Akvarell av Elisabeth Wejsflog. Sign. 60x49 cm.

Nr
34469
Konstnär
Arne Aspelin
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:20
Beskrivning
2 färglito, en handsignerad den andra sign. i trycket. ca 32x50 cm.

Nr
34470
Konstnär
Ewy Låås
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:25
Beskrivning
" Björnbär " Olja på duk av Ewy Låås. Sign. 26x36 cm.

Nr
34471
Konstnär
ÅKe Waldermar Larsson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:30
Beskrivning
" Långgårdsgränd, Malmö " Litografi av Åke Waldemar Larsson. Sign. HC samt dedicerad. 53x42 cm.

Nr
34473
Konstnär
Parti Konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:35
Beskrivning
Färglito Knut Grane , Bo Hulten. Etsning Mats Risberg. Samtliga sign. och numr. Ca 24x35 cm.

Nr
34472
Konstnär
Brita af Klercker
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:35
Beskrivning
Krita av Brita af Klercker. Sign. 22x28 cm.

Nr
34474
Konstnär
Aschenbrenner/V Konow
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Mar kl 19:45
Beskrivning
Färglito L Aschenbrenner, Jurgen von Konow. Bägge sign. Största formatet 38x47 cm. Fuktfläck i nedre marginalen på Konow.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp