swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 4 av 5
Nr
33999
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:15
Beskrivning
Bokhäfte Derriere le miroir nr 44-45. 1952. Chagall. Komplett.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34000
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:20
Beskrivning
Bokhäfte Derriere le miroir nr 46-47. 1952. Matisse. Sällsynta förstupplagan. Komplett
Säljes på Kvalitén

Nr
34001
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:25
Beskrivning
Olja på duk av Bert-Johnny Nilsson. Sign. -75. 91x72 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34010
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:30
Beskrivning
" Porträtt Cannes " . Blandteknik med akryl av Uno Svensson. Sign. 94. 46x55 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34011
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:35
Beskrivning
Blandteknik med akryl av Uno Svensson. Sign. -89. 86x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34012
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
05 Dec kl 21:40
Beskrivning
Blandteknik med akryl och collage av Uno Svensson. Sign-88. 85x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34033
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:00
Beskrivning
Färglito av Peter Dahl. Sign 375 ex. 42x58 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34034
Konstnär
Friedensreich Hundertwasser
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:05
Beskrivning
" The death of thousend windows " . Färgetsning av Friedensreich Hundertwasser. 30x39 cm. Ref Koschatzky 68B
Säljes på Kvalitén

Nr
34035
Konstnär
Folke Lind
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:10
Beskrivning
" Tordmular ". Olja på duk av Folke Lind. Sign. -99. 70x98 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34036
Konstnär
Folke Lind
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:15
Beskrivning
Olja på duk av Folke Lind. Sign. -80. 71x100 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34037
Konstnär
Folke Lind
Utrop
500 SEK
Budnivå
550 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:20
Beskrivning
" Ovalen " Olja på pannå av Folke Lind. Sign-69. 63x52 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34038
Konstnär
Folke Lind
Utrop
500 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:25
Beskrivning
" Gammalt fäste, Kungälv. " Olja på pannå av Folke Lind. Sign. 93. 45x54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34039
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:30
Beskrivning
Teckning av Gunnar Norrman. Sign. 41x30 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34040
Konstnär
Gunnar Norrman
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:35
Beskrivning
" Hundäxing " Torrnål. Sign. 15 ex. Dedicerad till Curt ( Fors ). 15x20 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34041
Konstnär
Ulf Lundell
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:40
Beskrivning
Bob & Sara. Monotyp i screenteknik på duk av Ulf Lundell. Sign upp och ned i övre vänstra hörnet 19/6 -92 ( Midsommarafton ). Obetydliga tvärveck, samt nålstick i marginalen utanför bildytan. 107x85 cm. Prov. Erhållen av konstnären midsommarafton 1992
Säljes på Kvalitén

Nr
34042
Konstnär
Philippe Starck
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:45
Beskrivning
Karmstol " Costes ". Philippe Starck. Aleph Driade , Italien. Mycket god kondition, obetydligt bruksslitage. Inköpt för ca 30 år sedan.
Säljes på Kvalitén

Nr
34043
Konstnär
Antoni Clave
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:50
Beskrivning
Färgetsning av Antoni Clave. Sign. 80 ex. 69x49 cm. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34044
Konstnär
Man Ray
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 18:55
Beskrivning
Ur Cactus. Färgetsning av Man Ray. Sign. 99 ex. 60x44 cm. Något gulnad i marginalen. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34045
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:00
Beskrivning
4 etsningar av Paul Osipow. Sign 35 ex. Pappersformat 30x37 cm Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34046
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:05
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
34047
Konstnär
Angelica Wiik
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Angelica Wiik. Sign 290 ex. 60x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34048
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:15
Beskrivning
4 etsningar av Paul Osipow. Sign. 35 ex. Pappersformat 30x37 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34049
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:20
Beskrivning
Säljes på Kvalitén

Nr
34050
Konstnär
Paul Osipow
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:25
Beskrivning
2 färgetsningar av Paul Osipow. Sign. HC. Pappersformat 27x39 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34051
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:30
Beskrivning
Den extremt sällsynta stora poster-varianten 160x120 cm, Uppl. 100ex. av L´Artiste Phenix av Marc Chagall. Litograferad av Charles Sorlier. Ett examplar av standardformatet medföljer. Ref Chagalls affischbok sid. 58x59. Ej ram. Prov. Sture Andersson, Arne
Säljes på Kvalitén

Nr
34052
Konstnär
Kees van Dongen
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:35
Beskrivning
Ville de Nice. Marcelle Leoni. Färgaffisch Kees van Dongen, Galerie Ponchettes 1959. Sign. 67.5x46.5 cm. Obetydlig kantreva 5 mm. i vänster nedre marg. ( Little tear 5 mm in left margin ) Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34053
Konstnär
Paul Louis Mestrallet
Utrop
500 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:40
Beskrivning
Olja på pannå av Paul Louis Mestrallet. Sign- 26x34 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34054
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:45
Beskrivning
Ur " Papier Colles ". Offset lito 1966 efter Pablo Picasso. Uppl 300 ex. Pappersformat 64x48 cm. Utgiven av Au Ponts de Arts. Gulnad, hanteringsveck i marg. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34055
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:50
Beskrivning
" Cul-de-lampe "- Färglito av Marc Chagall. Vignett till albumet Nizza Cote D´azur. Tryckt på pappersark med text. Bildstorlek 24x36 cm. Gulnad och vikt efter tidigare inramning. Ref. Mourlot 486. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34056
Konstnär
Lucio Fontana
Utrop
20000 SEK
Budnivå
20000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 19:55
Beskrivning
" Concetto Spaziale ". Färgetsning med perforation. Sign. 100 ex. 21x15 cm. Äkta bladguldsram. Ref. Ruhé-Rigo E-54.
Säljes på Kvalitén

Nr
34057
Konstnär
Serge Poliakoff
Utrop
35000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:00
Beskrivning
Färglito av Serge Poliakoff. Sign. 200ex. 57,5x44 cm. Ref. Schneider 13. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34058
Konstnär
Sol LeWitt
Utrop
15000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:05
Beskrivning
Färgetsning 1993 av Sol LeWitt. Sign. 35 ex. 15x83 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34059
Konstnär
Åke Waldemar Larsson
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:10
Beskrivning
Kvarteret Korpen, Hörnan Spångatan-S.Förstadsgatan Malmö 1964. Olja på panna av Åke Waldemar Larsson. Sign. 32x45 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34060
Konstnär
FM konstglas
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:15
Beskrivning
Handsculptured FM konstglas Ronneby Sweden. Sign. Höjd 23 cm, längd 32 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34061
Konstnär
Uno Svensson
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:20
Beskrivning
Målning II/58. Mixed media av Uno Svensson. Sign-58. 70x58 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34062
Konstnär
Antonio Saura
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:25
Beskrivning
Ur "Serie Novisauris 1969" . Etsning av Antoni Saura. Sign. 50 ex. 72x53 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34063
Konstnär
Jorge Castillo
Utrop
35000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:30
Beskrivning
" Sobre el districto Financiero New York 1983" . Akvarell av Jorge Castillo. Sign. 57x76 cm. Äkta bladsilverram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34064
Konstnär
Timo Solin
Utrop
32000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:35
Beskrivning
Grönpatinerad brons av Timo Solin. Sign. 2 ex. EA. Höjd 54 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34065
Konstnär
Lena Linderholm
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:40
Beskrivning
" Kocken i Arbois ". Akvarell av Lena Linderholm. Sign. 1983. 100x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34066
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
06 Dec kl 20:45
Beskrivning
Rödkrita av Jules Schyl. Sign. 50x29 cm.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp