swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 1 av 4
Nr
34888
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
400 SEK
Budnivå
450 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:00
Beskrivning
Peintures Bibliques Recentes 1966-1976. Färgaffisch Marc Chagall 1977. Pappersformat 76x52 cm. Ej ram.

Nr
34889
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:05
Beskrivning
Psaumes de David. Reproduktionsaffisch Marc Chagall. Musée National Message Bibilque 1980. Imp. Baud-St-Laurent-Du-Var. 60x40 cm. Ej ram.

Nr
34890
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:10
Beskrivning
Aragon-Malraux. Reproduktionsaffisch 1977 Marc Chagall. Foundation Maeght. Ej ram.

Nr
34891
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:15
Beskrivning
Picasso Dessins recents. Färgaffisch Pablo Picasso 1971. Galerie Louise Leiris. 76x50 cm. Detta ex. en färgvariant. Ref. Rodrigo 217. Ej ram.

Nr
34892
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:20
Beskrivning
Le fond jaune. Litograferad original färgaffisch av Marc Chagall 1969. 3000ex. 78x57 cm. Avb. sid. 57 i Les affiches de Chagall. Ej ram.

Nr
34893
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:25
Beskrivning

Nr
34894
Konstnär
Lars Bo
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:30
Beskrivning
Färgetsning av Lars Bo. Sign. 40 ex. 28x74 cm. Ej ram.

Nr
34895
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:35
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Numrerad 200 ex. på Japan-papper. Sign i trycket. 53x40 cm. Ej ram.

Nr
34896
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:40
Beskrivning
Affisch efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Landskrona Konsthall 1973. Sign i trycket. 68x50 cm. Ej ram. Mourlot Imp.

Nr
34897
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:45
Beskrivning
Salon de Mai. Färgaffisch Pablo Picasso. 1970. 71x47 cm. Ref Rodrigo 197. Ngt gulnad i höger yttersta marginal. Ej ram.

Nr
34898
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
400 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:50
Beskrivning
" Les Menines ". Färgaffisch av Pablo Picasso. 1959. 1500 ex. 66,6x48 cm. Ref Rodriga 91. Hanteringsveck. Ej ram.

Nr
34899
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
400 SEK
Budnivå
1300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 19:55
Beskrivning
Galerie Beyeler. Färgaffisch Pablo Picasso 1957. Bildyta 72x54 cm. Hål i bildytan samt smärre pappersdefekter på ytan. Smärre veck. Totalupplaga 1085 ex. Ref. Czwiklitzer 119 Ej ram.

Nr
34900
Konstnär
C Terechkovitch
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
13 Aug kl 20:00
Beskrivning
Menton. Färgaffsich C Terechkovitch. 100x65 cm. Hnateringsveck. Kantreva 4 mm. Ej ram.

Nr
34901
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:00
Beskrivning
Underground. Färgaffisch Lunds Konsthall 1969. 85x62 cm. Blekt och färgförändrat. Ramad med glas och metallklammrar.

Nr
34902
Konstnär
Karin Parrow
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:05
Beskrivning
"Antibes ". Akvarell av Karin Parrow. Sign. 1944. 55x43 cm.

Nr
34903
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:10
Beskrivning
2 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign 190 ex. Pappersformat 96x63 cm. Ej ram.

Nr
34904
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:15
Beskrivning
3 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.

Nr
34905
Konstnär
Axel Fridell
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:20
Beskrivning
Hammersmith. Torrnål av Axel Fridell. 21x17 cm.

Nr
34906
Konstnär
Parti grafik
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:25
Beskrivning
Litografi av Ulf Onsberg. Sign. 300ex. 60x50 cm. Etsning av B Louttre. Sign. 60 ex. 49x48 cm. Sign Repro av Alma Öhrström.

Nr
34907
Konstnär
Axel Hamborn
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk av Axel Hamborn 46x54 cm.

Nr
34908
Konstnär
Anund Emanuel
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:35
Beskrivning
Olja på pannå av Anund Emanuel. Sign-36. 35x46 cm.

Nr
34909
Konstnär
Mongramist TS
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:40
Beskrivning
"SK Ingeborg Torekov ". Olja på pannå. Sign TS. 36x49 cm.

Nr
34910
Konstnär
Carsten Ström
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:50
Beskrivning
Vid Abbekås hamn juli 1947. Olja på pannå. sign. 40x52 cm.

Nr
34911
Konstnär
Ivan Petersson
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 19:55
Beskrivning
" Skvaller ". Olja sign. Peter 1992. 23x32 cm.

Nr
34912
Konstnär
Parti Konst
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 20:00
Beskrivning
Pastell Sign S Sundström. 50x44 cm. Olja sign. F Borgström 1935. 28x28 cm. Olja av Herluf Larsen. Sign på etikett a tergo. 30x24 cm. Olja sign.Miro. Sign repro av Alma Öhrström. ( ej ram) Repro av Lasse Åberg , tryckt signatur. ( ej ram )

Nr
34913
Konstnär
P Petersen
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
14 Aug kl 20:05
Beskrivning
Olja på duk av P Petersen. Sign. 48x45 cm.

Nr
34914
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
250 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:00
Beskrivning
Close Code. Färgserigrafi med diamond dust av Sture Johannesson. Sign. HC 40 ex. 56x42 cm. Ej ram.

Nr
34915
Konstnär
Peter Klasen
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Peter Klasen. Sign. 250 ex. 62x50 cm. Ej ram.

Nr
34916
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:10
Beskrivning
Pot. Not Pot. Artist´s book by Sture Johannesson. 2 färglito . Sign. 300 ex. 36x48 cm Ej ram.

Nr
34917
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:15
Beskrivning

Nr
34918
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
250 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:20
Beskrivning
Japanese Omnidelics. Färgserigrafi av Sture Johannesson. Sign. 250 ex. 36x36 cm. Ej ram.

Nr
34919
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
250 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:25
Beskrivning
Japanese Omnidelics. Färgserigrafi av Sture Johannesson. Sign. 220 ex. 39x30cm. Ej ram.

Nr
34920
Konstnär
Sture Johannesson
Utrop
250 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:30
Beskrivning
Japanese Omnidelics. Färgserigrafi av Sture Johannesson. Sign. 220 ex. 40x26 cm. Ej ram.

Nr
34921
Konstnär
Håkan Berg
Utrop
150 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:35
Beskrivning
Färgserigrafi av Håkan Berg. Sign. 300ex. 40x40 cm. Ej ram.

Nr
34922
Konstnär
Niki de Saint Phalle
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:40
Beskrivning
Le Monstre. Färglito 1995 av Niki de Saint Phalle. Sign. 250 ex. 65x104 cm. Obetydlig kantreva.

Nr
34923
Konstnär
Marino Marini
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:45
Beskrivning
" Chevalier rouge et noir ". . Färglito 1955 av Marino Marini. Sign. 30 ex. 60x43,5 cm. Ref Gustallo 112, Bruckmann L 56.

Nr
34924
Konstnär
Isaac Grünewald
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:50
Beskrivning
Etsning av Isaac Grünewald. Sign. 25 ex. 24,5x12 cm. Gulnad. Ramad

Nr
34925
Konstnär
Friedensreich Hundertwasser
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 19:55
Beskrivning
" Hundertwasser 1928-2000 " 2 volymer catalogue raisonée över original samt grafik. 10000 ex. Totalt 1792 sidor. Innehåller en färgetsning ( Doddle ) stämpelsign. 2000 ex. ( 5x 2000 ex gjordes) Ref.991A /LXXXVI. I originalkasett och förpackning.

Nr
34926
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 20:00
Beskrivning
" Les affiches de Marc Chagall. Oeuvrekatalog affischer. 143 sidor + supplement. Charles Sorlier. Introduktion av Jean Adhemar. Fint exemplar.

Nr
34927
Konstnär
Roberto Matta
Utrop
600 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
15 Aug kl 20:05
Beskrivning
L´ouevre gravé de Roberto Matta. Catalogue raisonné. 1943-1974. Alla bladen avbildade och beskrivna. 155 sidor. Edition Sonet 1975.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp