swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3
Nr
35607
Konstnär
Victor Vasarely
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Victor Vasarely. Sign. 250 ex. 53x52 cm.

Nr
35608
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
1300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:05
Beskrivning
" Timon of the Athens Ur Shakespeare ". Torrnål 1970 av Salvador Dali. Sign. 250 ex. 17x12 cm. Ref. Michler/Löpsinger 401.

Nr
35609
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:10
Beskrivning
" Epistel nr 58 " " Litografi av Peter Dahl. Sign. 28x42 cm.

Nr
35610
Konstnär
Sam Francis
Utrop
16000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:15
Beskrivning
" Poemes dans le ciel. ". Färglito av Sam Francis. Sign. 100 ex. 1986. 76x56 cm.

Nr
35611
Konstnär
Christo
Utrop
8000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:20
Beskrivning
Wrapped Woman. Färglito av Christo. Sign. 120 ex. 71x55 cm. Lådram

Nr
35612
Konstnär
CO Hulten
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:25
Beskrivning
" Kanske finnes en jordens egen vilja ". 3 färglito av CO Hulten. Sign. 190 ex. Största formatet 40x58 cm. Portföljen med texterna medföljer

Nr
35613
Konstnär
Otydlig signatur
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:30
Beskrivning
Olja på duk. Otydligt signerad. 44x37 cm.

Nr
35614
Konstnär
Gustav Rudberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:35
Beskrivning
Färglito av Gustav Rudberg. Sign. 300 ex. 45x50 cm.

Nr
35615
Konstnär
Lennart Jirlow
Utrop
1400 SEK
Budnivå
1400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:40
Beskrivning
" Hos Mourlot " Färglito av Lennart Jirlow. Sign HC 46x61 cm.

Nr
35616
Konstnär
Ikon
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:45
Beskrivning
Ikon med ritza i mässing. 26x22 cm.

Nr
35617
Konstnär
Serge Poliakoff
Utrop
28000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:50
Beskrivning
Färglito av Serge Poliakoff. Sign. 65 ex. 63x47 cm. Ref Schneider 36

Nr
35618
Konstnär
Sol Lewitt
Utrop
15000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 19:55
Beskrivning
" Wavy Irregular Forms 2, 1993. Färgetsning av Sol Lewitt. Sign 35 ex. 15x83 cm.

Nr
35619
Konstnär
Valerio Adami
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 20:00
Beskrivning
Färgserigrafi av Valerio Adami. Sign. HC. 96x61 cm.

Nr
35620
Konstnär
Valerio Adami
Utrop
2000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
21 Jan kl 20:05
Beskrivning
Färgserigrafi av Valerio Adami. Sign. HC samt dedicerad. 64x90 cm.

Nr
35621
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:00
Beskrivning
" Vägen Tuna " Lito i brunt av Jules Schyl. Sign XXXIII. 30x33 cm.

Nr
35622
Konstnär
Enrico Baj
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:05
Beskrivning
Färgetsning av Enrico Baj. Sign. 100 ex. 52x32 cm.

Nr
35623
Konstnär
Ola Billgren
Utrop
600 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:10
Beskrivning
Litografi av Ola Billgren. Sign. 30 ex. 30x44 cm.

Nr
35624
Konstnär
Johannes Grützke
Utrop
700 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:15
Beskrivning
" Steigt auf unseren Rücken Louis " Mezzotint av Johannes Grützke. Sign. 200 ex. 1976. 32,5x36 cm Ej ram.

Nr
35625
Konstnär
Jean Fautrier
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:20
Beskrivning
Le Maquis. Färgetsning 1964 av Jean Fautrier. Sign. 100ex. 47,5x 64,5 cm. Ref Mason 285.

Nr
35626
Konstnär
Birgit Broms
Utrop
4800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:25
Beskrivning
Akvarell av Birgit Broms. Sign. 12x17 cm. Prov. Gallerie Aronowitsch. Vinst nr 17 i Sveriges Allmänna Konstlotteri 2001.

Nr
35627
Konstnär
Erro
Utrop
700 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:30
Beskrivning
Erro. Oeuvrekataloger över originalverk. 3 volymer. 430+240+226 sidor.

Nr
35628
Konstnär
Fernandez Arman
Utrop
900 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:35
Beskrivning
Assiete ZIP. Porslin. Fernandez Arman 2000 ex. Detta ex. 14/2000. 1973. Sign. Diameter 24 cm .Edition Atelier A. Porcelaines Champs-Elysees, Paris Series d´artiste Contemporains.

Nr
35629
Konstnär
Silverljusstakar
Utrop
2300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:40
Beskrivning
Silverljusstakar av Gustaf Möllenborg. Nyrokoko. 1862. Höjd 20 cm.

Nr
35630
Konstnär
Såsskål i silver
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:45
Beskrivning
Såsskål i silver. ILH. 1951. Höjd 11 cm. Längd 18 cm.

Nr
35631
Konstnär
Silverbägare
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:50
Beskrivning
6 st silverbägare. CGH ( Hallberg ) 1951. Höjd 4,5 cm.

Nr
35632
Konstnär
Horst Janssen
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:55
Beskrivning
8 Volymer Oeuvrekataloger grafik. Horst Jansen Radierungen 1957-1969. 256 sidor. Verlag Galerie Brockstedt 1989. Horst Jansen Holzschnitte 1957-1961. Verlag Galerie Brockstedt 1987. 6 volymer " Verzeichnis aller Janssen Radierungen in Jahrgangsheften " ,

Nr
35633
Konstnär
Zoran Music
Utrop
750 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:00
Beskrivning
" Music" av Schmücking. "Das Graphische Werk 1947-1981 ". Catalogue Raisonné. 243 sidor.

Nr
35634
Konstnär
Leonard-Tsuguharu Foujita
Utrop
900 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:05
Beskrivning
Leonard-Tsuguharu Foujita. La vie et l´oeuvre de Leonard-Tsuguharu Foujita. Bokverk av Sylvie Buisson-Dominique Buisson. 580 sidor

Nr
35635
Konstnär
Jan Dahlgren
Utrop
300 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:00
Beskrivning
Etsning av Jan Dahgrenl. Sign,. 96 ex. 21x30 cm.

Nr
35636
Konstnär
Marianne Ågren
Utrop
500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:05
Beskrivning
Akvarell av Marianne Ågren. Sign. 76x55 cm. Ej ram.

Nr
35637
Konstnär
John Wipp
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:10
Beskrivning
OLja på duk uppf. på pannå av John Wipp. Sign. 40x38 cm.

Nr
35638
Konstnär
Okänd
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:15
Beskrivning
Akvarell. 33x23 cm. Liten pappersspricka.

Nr
35639
Konstnär
Leif Kander
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:20
Beskrivning
Olja på duk av Leif Kander. Sign.-70. 64x50 cm.

Nr
35640
Konstnär
Lasse Åberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Lasse Åberg. Sign. 61x46 cm.

Nr
35641
Konstnär
Margareta Petre
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:30
Beskrivning
2 färglito av Margareta Petre. Sign. 300 ex. Pappersformat 68x52 cm.

Nr
35642
Konstnär
B-I Book/Bezuglova
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:35
Beskrivning
Mixed media av Bert-Inge Book. Sign. 16x15 cm. Färgetsning av Liolina Bezuglova. Sign. 38x32 cm.

Nr
35643
Konstnär
Louis Nilson
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:40
Beskrivning
Olja på duk av Louis Nilson. Sign. 1951. 72x58,5 cm.

Nr
35644
Konstnär
Ulf Sandgren
Utrop
100 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:45
Beskrivning
Sommargrönska. Olja på duk av Ulf Sandgren. Sign. -60. 64x80 cm.

Nr
35645
Konstnär
Lasse Åberg
Utrop
300 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:50
Beskrivning
" Dala-Musse " Färglito av Lasse Åberg. Sign. 175 ex. 39x55 cm.

Nr
35646
Konstnär
Lasse Åberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
23 Jan kl 19:55
Beskrivning
" Bang " Färglito av Lasse Åberg. Sign. 100 ex. 37x52 cm.

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp