swedish english
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 1 av 4
Nr
35108
Konstnär
G. Braque
Utrop
300 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:00
Beskrivning
" Bibiotheqve Nationale ". Färgaffisch av G Braque. 1960. 56x45 cm. Maeght Imp. Ej ram.
 
 
 
Nr
35109
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
300 SEK
Budnivå
1300 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:05
Beskrivning
Collection S Guggebheim ". Färgaffisch av Pablo Picasso. 1958. 65x52,5 cm. Hörnveck, liten reva 2 cm. i höger marginal. Ej ram.
 
 
 
Nr
35111
Konstnär
Smail Ajkunic
Utrop
200 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:15
Beskrivning
Färglito av Smail Ajkunic. Sign. 250 ex. 48x38 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35112
Konstnär
Smail Ajkunic
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Smail Ajkunic. Sign. 250 ex. 48x38 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35113
Konstnär
Smail Ajkunic
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:25
Beskrivning
Färglito av Smail Ajkunic. Sign. 250 ex. 39x34 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35114
Konstnär
Max-Walter Svanberg
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:30
Beskrivning
Grafisk blad av Max-Walter Svanberg. Sign 50 ex. 47x38 cm. Nedre marignalen vikt. Ej ram.
 
 
 
Nr
35115
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
300 SEK
Budnivå
1300 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:35
Beskrivning
" Menton " Färgaffisch Pablo Picasso 1956. 73x50,5 cm. Marginalreva 3 cm. Hanteringsveck. Ref. Czwiklitzer nr 104. Ej ram.
 
 
 
Nr
35117
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
300 SEK
Budnivå
600 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:45
Beskrivning
Galerie Maeght. Färgaffisch Marc Chagall. 1962. 70,5x53,5 cm. Mourlot. Litt. Chagalls affischbok sidan 40-41. Veck, kantstötningar. Ej ram.
 
 
 
Nr
35116
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
300 SEK
Budnivå
1900 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:45
Beskrivning
" Gallerie Municipale des arts de Tunis " Färgaffisch Pablo picasso 1956. 74x51,5 cm. Flera veck, fläckar. Ej ram
 
 
 
Nr
35118
Konstnär
Andre Masson
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 19:50
Beskrivning
Galerie Louise Leiris. Färgaffisch Andre Masson 1957. 65,5x47 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35120
Konstnär
Alexander Calder
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Såld
Utgång
20 Sep kl 20:00
Beskrivning
4 färglito ur Derriere le mirior nr 174, 1968. Ej ram.
 
 
 
Nr
35121
Konstnär
Georges Braque ( efter )
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:00
Beskrivning
2 färglito efter Braque ur Derriere le miroir nr 138, 1963. Ej ram.
 
 
 
Nr
35122
Konstnär
Lars Bo
Utrop
200 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:05
Beskrivning
Färglito av Lars Bo. Sign. Papperssformat 63x49 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35123
Konstnär
Pablo Picasso ( Efter )
Utrop
400 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:10
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso. Sign i trycket. Sannolikt utförd av H Deschamps. 53x39 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35124
Konstnär
Pablo Picasso ( Efter )
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:15
Beskrivning
Grand maitres estampes et dessins. Färgaffisch 1971 med motiv av Pablo Picasso utgiven av Spadem. Sign. i trycket. 66x50 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35125
Konstnär
Raoul Dufy
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:20
Beskrivning
Färgaffisch Raoul Dufy. 1953. 70x54 cm. Mourlot. 1,5 cm reva i vänster marginal. Hanteringsveck. Ej ram.
 
 
 
Nr
35126
Konstnär
Pablo Palazuelo
Utrop
200 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:25
Beskrivning
" Galerie Maeght ". Färgaffisch Pablo Palazuelo. 64x41,5 cm. Maeght Editeur. Ej ram.
 
 
 
Nr
35127
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:30
Beskrivning
Marc Chagall Lithographe III. Oeuvrekatalog grafik 1962-1968. Av F Mourlot-Charles Sorlier. 177 sidor. Frontispice-litografin + omslag saknas. Ett försättsblad löst.
 
 
 
Nr
35128
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:35
Beskrivning
Marc Chagall Lithographe IV. Oeuvrekatalog grafik 1969-1973. Av F Mourlot-Charles Sorlier. 180 sidor.Frontispice-litografin + omslag saknas. Ett försättsblad löst.
 
 
 
Nr
35129
Konstnär
Henri de Toulouse Lautrec
Utrop
200 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:40
Beskrivning
Konstaffisch Henri de Toulouse Lautrec. Litograferad av Henri Deschamps. Borstahusens konstförening 1974. Numr. 650 ex. 74x5x54 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35130
Konstnär
Jeppe Eisner
Utrop
150 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:45
Beskrivning
Färglito av Jeppe Eisner. Sign. 99 ex. 74x60 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35131
Konstnär
Jean-Pierre Alaux
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:50
Beskrivning
Färglito av Jean-Pierre Alaux. Sign. 220 ex. 52x38 cm.
 
 
 
Nr
35132
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 19:55
Beskrivning
Galerie Louise Leiris. Färgaffisch Picasso 1971. 75,5x50 cm. Tvärgående rullveck. Ref Rodrigo 217. Ej ram.
 
 
 
Nr
35133
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
500 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
24 Sep kl 20:00
Beskrivning
Galerie Louise Leiris. Affisch Pablo Picasso 1968. Offset. 1250 ex. 70x50,5 cm. Draeger Paris. Ref Czwikiltzer nr 283. Ej ram.
 
 
 
Nr
35134
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:00
Beskrivning
Galerie de la Colombe. Affisch Pablo Picasso 1971. 2 revor i nedre mariginalen 3,5 resp. 1,5 cm. Mourlot. Ref. Rodrigo nr 226. Ej ram.
 
 
 
Nr
35135
Konstnär
Michel Terasse
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:05
Beskrivning
Galeri Emmanuel David. Färgaffisch Michel Terasse. Litograferad och sign. av Henri Deschamps. 72x54 cm. Mourlot. Ej ram.
 
 
 
Nr
35136
Konstnär
Pablo Picasso ( efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
550 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:10
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Numrerad 200 ex. på Japan-papper. Sign i trycket. 53x40 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35137
Konstnär
Pablo Picasso ( Efter )
Utrop
500 SEK
Budnivå
550 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:15
Beskrivning
Färglito efter Pablo Picasso, litograferad av H Deschemps. Numrerad 200 ex. på Japan-papper. Sign i trycket. 53x40 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35138
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:20
Beskrivning
" 172 Dessins recents " Färgaffisch Pablo Picasso. Avdrag före text. Offset. Litograferad a H Deschamps. 78x56,5 cm. Hanterinngveck, hörnveck höger övre hörn. Ref. Rodrigo 241. Ej ram.
 
 
 
Nr
35139
Konstnär
Raoul Dufy
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:25
Beskrivning
" Normandie Société Nationale des chemins de fer ". Färgaffisch 1954. Sign. i trycket. Nedre delen med texten bortskuren. 86,5x61,5 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35140
Konstnär
Georges Spiro
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:30
Beskrivning
" Galerie 65 Cannes ". Färgaffisch Georges Spiro 1968. Sign. av konstnären samt dedicerad till Arne Sundberg. 78x47 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35141
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
550 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:35
Beskrivning
Färgserigrafi av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 95x63 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35142
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
550 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:40
Beskrivning
Färgserigrafi av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 95x63 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35143
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
350 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:45
Beskrivning
Färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35144
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
350 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 19:55
Beskrivning
Färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35145
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
350 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
25 Sep kl 20:00
Beskrivning
Färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
35146
Konstnär
Asger Jorn
Utrop
500 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Sep kl 19:00
Beskrivning
" Au pied du mur ". Galerie Jeanne Bucher, Paris. Färgaffisch Asger Jorn. 76x53 cm. Imp. Clot, Bramsen et Georges. Ej ram.
 
 
 
Nr
35147
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Sep kl 19:05
Beskrivning
Chagall Ceramiques. Bok med en org. litografi. 249 sidor på franska.
 
 
 
Nr
35148
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
400 SEK
Budnivå
450 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Sep kl 19:10
Beskrivning
Chagall par andre pieyre de mandiargues. Bok med en org. litografi. 211 sidor. På franska. Maeght editeur.
 
 
 
Nr
35149
Konstnär
Joan Miro
Utrop
400 SEK
Budnivå
450 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
26 Sep kl 19:15
Beskrivning
" Miro sculptures par Alain Jouffroy " Bok med 2 org. färglito. På franska 207 sidor. Maeght editeur.
 
 
 
« Föregående   1234   Nästa »      Sida 1 av 4

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?


Hur registrerar jag mig?

Internetauktionen är helt datorstyrd och för att kunna lägga bud måste man vara registrerad med kundnummer och lösenord. Registrering görs via länken "Ny användare", som är placerad uppe till höger på hemsidan, bredvid flaggorna. Klicka på länken och följ anvisningarna. Kunder som ej har tillgång till internet kan bli registrerade i våra lokaler och även få hjälp med att lägga bud i våra datorer på Kalendegatan 10 B.

Tillbaka till topp

Hur gör jag för att lägga ett bud?

För att lägga ett bud måste Ni först och främst vara inloggad som användare på hemsidan. Detta gör Ni genom att klicka på länken "Logga in" uppe till höger bredvid flaggorna. När Ni har loggat in med Ert kundnummer och lösenord, väljer Ni "Internetauktion" i menyn.

Gå därefter in på den detaljerade sidan för det önskade objektet (Ni kommer dit genom att klicka på miniatyrbilden eller LÄGG BUD i objektlistan). Välj en av de förhandsinställda budnivåerna och klicka därefter på LÄGG BUD. Alla priser på hemsidan anges i svenska kronor, även om man är inloggad på den engelska versionen.

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Om Ert bud är det enda inkomna vid utgångstiden för objektet, erhåller Ni objektet till minimipris (utropspris). Om fler än ett bud har inkommit, erhåller den högst bjudande kunden objektet för näst högsta budet + höjningstakten (detta för att skilja buden åt). Vid lika bud gäller först inkomna.

Tillbaka till topp

Hur följer jag med i budgivningen?

Budgivare kan själva kontrollera sin position i budgivningen genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan om objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån). Vi ber Er notera att man måste vara inne på objektets detaljerade sida för att kunna följa med i budgivningen, där samtliga uppgifter uppdateras automatiskt. I objektlistan uppdateras emellertid inga uppgifter automatiskt, ej heller budnivå.

Tillbaka till topp

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Ni erhåller automatiskt ett e-mail om Ni blir överbjuden. Ett snabbare sätt att kontrollera detta är att titta på "Nuvarande budnivå" samt "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Om Ert bud var det högst inkomna vid utgångstiden för objektet, skickas det automatiskt iväg en bekräftelse till Er via e-mail. Detta e-mail innehåller information om det totala priset, betalning och avhämtning.

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Med "höjningstakt" menas den summa man höjer sitt bud med inom respektive prisintervall. Följande tabell gäller: Tillbaka till top

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Med "Budnivå" eller "Nuvarande budnivå" menas det pris som objektet klubbas för ifall inga fler bud inkommer. Om bara ett bud inkommit, hamnar budnivån på samma summa som utropspriset. Om två eller flera bud inkommit, hamnar budnivån på näst högsta budet + höjningstakten (detta för att skilja de två högsta buden åt). Ovanstående innebär att Ni i vissa fall kan komma att bjuda över "Nuvarande budnivå" utan att därmed ha bjudit högst. Kontrollera därför alltid vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Varje objekt ligger ute en bestämd tid och utgångstiden anges med datum och klockslag. Man kan även se den återstående tiden med hjälp av den nedräknande klocka som finns på varje objekts detaljerade sida. Om bud inkommer under de sista 5 minuterna, förlängs budgivningen med 5 minuters-intervall tills budgivingen upphör. Denna funktion är till för att alla ska ha en rimlig chans att bjuda emot ett bud i sista minuten.

Tillbaka till topp

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Visning av objekten sker dagligen under våra öppettider på Kalendegatan 10 B (mån-fre 12-16, lör 11-13). Välkommen!

Tillbaka till topp

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Om Ni har sparat det e-mail som automatiskt skickades till Er efter registreringen, kan Ni se både Ert kundnummer och lösenord i det. Om Ni inte har kvar e-mailet, måste Ni kontakta oss på telefon 040-301119 för att kunna logga in som användare igen.

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp