swedish english
« Föregående   12345   Nästa »      Sida 1 av 5
Nr
34618
Konstnär
Jules Schyl
Utrop
4000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:00
Beskrivning
" Stadsmotiv Athen ". Olja på duk av Jules Schyl. Sign. 1963. 51x67 cm. Äkta bladguldsram.
Säljes på Kvalitén
(budgivning är möjlig redan nu)

Nr
34619
Konstnär
Stig Morin
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:05
Beskrivning
" Skånska dungar I " Olja på duk av Stig Morin. Sign. -94. 45x60 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34620
Konstnär
Bert-Johnny Nilsson
Utrop
2500 SEK
Budnivå
2600 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:10
Beskrivning
" Två Obekanta " Olja på duk av Bert-Johnny Nilsson. 1979-80. 164x130 cm. Avbildad i boken om konstnären med helsida i färg Nr 416. Liten dukskada.
Säljes på Kvalitén

Nr
34621
Konstnär
Jörgen Waring
Utrop
5000 SEK
Budnivå
6200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:15
Beskrivning
Mixed media av Jörgen Waring. Sign. 100x70 cm. Äkta bladguldsram i lådram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34622
Konstnär
Anders Wallin
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:20
Beskrivning
Mixed media av Anders Wallin. Sign. 50x50 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34623
Konstnär
CG Wallin
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:25
Beskrivning
Olja på duk av CG Wallin. Sign. -65. 44x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34624
Konstnär
BE Bengtsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:30
Beskrivning
" Gullmarn, Göteborg " Olja på pannå av BE Bengtsson. Sign. 50x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34625
Konstnär
Jan Porter
Utrop
1200 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:35
Beskrivning
Olja på pannå av Jan Porter. Sign. 50x65 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34626
Konstnär
Alfred Pollentine
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:40
Beskrivning
" The Giudecca Canal, Venice. Olja på duk av Alfred Pollentine. Sign. 51x76 cm. Krackeleringar, liten dukskada. ( Krackelyrs and tear in the canvas ).
Säljes på Kvalitén

Nr
34627
Konstnär
Alfred Pollentine
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:45
Beskrivning
Olja på duk av Alfred Pollentine. Sign-72. 50x80 cm. Färgbortfall i nedre delen av duken. ( damages in lower part of the painting )
Säljes på Kvalitén

Nr
34628
Konstnär
Salvador Dali
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:50
Beskrivning
Ur Shakespeare " . Torrnål 1970 av Salvador Dali. Sign. 250 ex. 17x12 cm. Ref M/L 405.
Säljes på Kvalitén

Nr
34629
Konstnär
Pierre Olofsson
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 18:55
Beskrivning
Färgserigrafi av Pierre Olofsson. Sign. 150 ex. 54x38 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34630
Konstnär
Philip von Schantz
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Philip von Schantz. Sign. 190 ex. 48x72 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34631
Konstnär
Bengt Böckman
Utrop
2000 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:05
Beskrivning
10 färglito av Bengt Böckman. Sign. Provtryck. ca 55x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34632
Konstnär
Ardy Strüwer
Utrop
800 SEK
Budnivå
900 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Ardy Strüwer. Sign. 35 ex. 56x76 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34633
Konstnär
Giuseppe Capogrossi
Utrop
1800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:15
Beskrivning
Färglito av Giuseppe Capogrossi. Sign. 100 ex. 48x31 cm. Marginalerna beskurna ( the margins reduced )
Säljes på Kvalitén

Nr
34634
Konstnär
Inger Sitter
Utrop
1800 SEK
Budnivå
2000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:20
Beskrivning
Färglito av Inger Sitter. Sign. 300 ex. 75,5x55,5 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34635
Konstnär
Stanley William Hayter
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:25
Beskrivning
" City ". Färgetsning av Stanley William Hayter. Sign E. 49x60 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34636
Konstnär
Peter Nyborg
Utrop
1700 SEK
Budnivå
1700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:30
Beskrivning
" Falcons of Iceland " Målning på duk av Peter Nyborg. Sign. a tergo 1990. 47x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34637
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
7000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:35
Beskrivning
" VI-C-O " . Olja på duk av Lennart Aschenbrenner. Sign. 82x100cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34638
Konstnär
Karin Parrow
Utrop
3000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:40
Beskrivning
"Antibes ". Akvarell av Karin Parrow. Sign. 1944. 55x43 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34639
Konstnär
Anton Genberg
Utrop
5000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:45
Beskrivning
" Fjällbacka " Olja på duk av Anton Genberg. Sign. 1927. 60x81 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34640
Konstnär
Ellen Trotzig
Utrop
1000 SEK
Budnivå
2500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:50
Beskrivning
Olja på duk av Ellen Trotzig. Sign.-25. 42x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34641
Konstnär
Carl Ryd
Utrop
2500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 19:55
Beskrivning
" Gamla Träd, Huseby " Olja på pannå av Carl Ryd. Sign. 32x40 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34642
Konstnär
Jörgen Zetterquist
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:00
Beskrivning
Porträtt av konstnärens hustru Britta. Olja på på duk av Jörgen Zetterquist. Sign. 90x70 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34643
Konstnär
Anders Fogelin
Utrop
1500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:05
Beskrivning
Tjurfäktning. Olja på pannå av Anders Fogelin 1974. Sign. 41x48 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34644
Konstnär
Åke Holm
Utrop
700 SEK
Budnivå
700 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:10
Beskrivning
Stengods av Åke Holm. Sign. 32x23 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34645
Konstnär
Bengt Lindström
Utrop
800 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:15
Beskrivning
Färglito av Bengt Lindström. Sign. 300 ex. 55x75 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34646
Konstnär
Beck&jung
Utrop
500 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:20
Beskrivning
Serigrafi av Beck&jung. Sign. 1975. 50 ex. 100x100 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34647
Konstnär
Jörgen Fogelquist
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:25
Beskrivning
Olja på duk uppf. på pannå av Jörgen Fogelquist. Sign. 41x27 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34648
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:30
Beskrivning
2 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign 190 ex. Pappersformat 96x63 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34649
Konstnär
Oscar Reutersvärd
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:35
Beskrivning
3 färglito av Oscar Reutersvärd. Sign. 190 ex. Pappersformat 71x50 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34650
Konstnär
Lena Linderholm
Utrop
3500 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:40
Beskrivning
" Kocken i Arbois ". Akvarell av Lena Linderholm. Sign. 1983. 100x70 cm
Säljes på Kvalitén

Nr
34651
Konstnär
Fernand Leger
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:45
Beskrivning
" Liberté Paix Solidarité ". Screen på tyg. Omkring 1950. Sign i trycket. 76x76 cm. Ej ram.
Säljes på Kvalitén

Nr
34652
Konstnär
Pablo Picasso
Utrop
3000 SEK
Budnivå
3200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:50
Beskrivning
" Paul als Pierrot " Palazza Reale, Mainland. Storformatig färgaffisch Pablo Picasso 1953. 140x100 cm. Tryckt av Moneta, Mainland. Ref. Czwiklitzer 77. Tvärgående rullveck, liten pappersspricka. Extremt sällsynt. Ej ram
Säljes på Kvalitén

Nr
34653
Konstnär
Preben Fjederholt
Utrop
5000 SEK
Budnivå
5000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 20:55
Beskrivning
" Parklandskap " Olja på pannå av Preben Fjederholt. Sign. 1995 a tergo. 45x55 cm. Inköpt på Galleri Alf Holm, Malmö
Säljes på Kvalitén

Nr
34654
Konstnär
Karin Arvidsson
Utrop
1000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
27 Maj kl 21:00
Beskrivning
" Aicha " Olja på duk uppf. på pannå av Karin Arvidsson. Sign. 2009. 29x24 cm. Inköpt hos Galleri Holm Malmö.
Säljes på Kvalitén

Nr
34655
Konstnär
Eskil Skans
Utrop
1000 SEK
Budnivå
1000 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:00
Beskrivning
Stadsbild i kvällsbelysing. Olja på duk av Eskil Skans. Sign-43. 67x57 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34656
Konstnär
Nell Walden
Utrop
4500 SEK
Budnivå
4500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:05
Beskrivning
Olja på pannå av Nell Walden. Sign 1915 Berlin a tergo. 28x15 cm.
Säljes på Kvalitén

Nr
34657
Konstnär
James Nares
Utrop
6000 SEK
Budnivå
Status
Budgivning pågår
Utgång
28 Maj kl 18:10
Beskrivning
Mixed media av James Nares. Sign. 1983. 58x43 cm. Prov. Anders Tornberg Gallery Lund.
Säljes på Kvalitén

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?

Hur registrerar jag mig?

Tillbaka till topp

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpta objekt kan betalas via bankgiro eller med kort ( Visa och Mastercard) vid avhämtning. Vi tar ej kontanter.

Tillbaka till topp

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp