swedish english
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3
Nr
34178
Konstnär
Peter Dahl
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:00
Beskrivning
Ur Fredmans Epistlar Nr 57. Färglito av Peter Dahl. Sign. 44x29 cm.
 
 
 
Nr
34179
Konstnär
Bertil Herlow-Svensson
Utrop
250 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:05
Beskrivning
Färglito av Bertil Herlow-Svensson. Sign. och dedicerad. 90 ex. 65x47 cm.
 
 
 
Nr
34181
Konstnär
Henning Hougaard
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:15
Beskrivning
Olja på duk av Henning Hougaard. Sign. -47. 68x98 cm.
 
 
 
Nr
34183
Konstnär
Vicke Lindstrand
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:25
Beskrivning
Glas av Vicke Lindstrand. Kosta. Sign. LG 151, Vicke Lindstrand. Höjd 26 cm. Smärre små repor.
 
 
 
Nr
34185
Konstnär
Bertil Gadö
Utrop
200 SEK
Budnivå
250 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:40
Beskrivning
Linoleumsnitt i färg av Bertil Gadö. Sign. 30 ex. 33x19 cm.
 
 
 
Nr
34186
Konstnär
Lennart Aschenbrenner
Utrop
150 SEK
Budnivå
150 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:45
Beskrivning
Färglito av Lennart Aschenbrenner. Sign. -75. 290 ex. 40x28 cm.
 
 
 
Nr
34188
Konstnär
Otto Nebel
Utrop
200 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 19:55
Beskrivning
Linoleumsnitt av Otto Nebel. Sign-73. 28x12 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
34189
Konstnär
Otto Nebel
Utrop
200 SEK
Budnivå
350 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 20:00
Beskrivning
Linoleumsnitt av Otto Nebel. Sig.-73. 22x18 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
34190
Konstnär
Klaus Däniker
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 20:05
Beskrivning
Färgetsning av Klaus Däniker. Sign. 70 ex. 43x21 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
34191
Konstnär
Gustav Rudberg
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Såld
Utgång
17 Jan kl 20:10
Beskrivning
2 färglito av Gustav Rudberg. Sign. 250 ex. 37x54 cm. Ej ram.
 
 
 
Nr
34193
Konstnär
Andre Brasilier
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:00
Beskrivning
Bokverk " Brasilier Lithographe " Oeuvrekatalog grafik 1958-1981. av Roland Doschka. 208 sidor.
 
 
 
Nr
34194
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
400 SEK
Budnivå
450 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:05
Beskrivning
Bokverk " Verzeichnis der Kupferstiche, Radierungen und Holtzschnitte Band I 1922-1966. Av E W Kornfeld 1970. 248 sidor. Omslaget med bruksslitage.
 
 
 
Nr
34195
Konstnär
Georges Rouault
Utrop
500 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:10
Beskrivning
" Rouault oeuvre gravé ". Bokverk med förteckning och bilder av konstnären grafiska verk. Av Francois Chapon. Ed. Andrén Sauret. 340 sidor.
 
 
 
Nr
34196
Konstnär
Marc Chagall
Utrop
400 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:15
Beskrivning
Bokverk " Marc Chagall Cirque d´izis ". Av J Prevert. Ed. Andre Sauret. 171 sidor.
 
 
 
Nr
34197
Konstnär
Joan Miro
Utrop
1800 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:20
Beskrivning
Miro Lithographe III. Komplett med 6 org. lito inkl. omslag.
 
 
 
Nr
34198
Konstnär
Leonor Fini
Utrop
400 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:25
Beskrivning
Leonor Fini Graphique. Av Jean Paul Guibbert. Edition Clairefontaine. 177 sidor. Omslaget med fläckar.
 
 
 
Nr
34199
Konstnär
Konstböcker
Utrop
100 SEK
Budnivå
100 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:30
Beskrivning
Bokverk om Mark Rothko. Museo D´arte moderna Ca´Pesaro. Innehåller 27 plancher. Tryckt i Italien 1970. Bokverk om E. Baj ( 90 sidor ) Bokverk ON KAWARA ( 397 sidor, Utg. av Moderna Museet ) Bokverk om Henri Matisse, Moderna Museet 1985 med förord av Ulf L
 
 
 
Nr
34200
Konstnär
Bo Hulten/M Risberg
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:40
Beskrivning
Färglito av Bo Hulten. Sign. 90 ex. 25x35 cm. Etsning av Mats Risberg. Sign. och numr. 29x25 cm.
 
 
 
Nr
34201
Konstnär
Brita af Klercker
Utrop
300 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:45
Beskrivning
Krita av Brita af Klercker. Sign. 22x28 cm.
 
 
 
Nr
34202
Konstnär
Knut Grane
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:50
Beskrivning
Färglito av Knut Grane. Sign. 235 ex. 24x35 cm.
 
 
 
Nr
34203
Konstnär
Jürgen von Konow
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 19:55
Beskrivning
Färglito av Jürgen von Konow. Sign. 1953. 260 ex. 38x46 cm. Fläck i nedre marginalen utanför bilden
 
 
 
Nr
34204
Konstnär
Hugo Zuhr
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 20:00
Beskrivning
Färglito av Hugo Zuhr. Sign. XX ex. 41x55 cm.
 
 
 
Nr
34205
Konstnär
Hugo Zuhr
Utrop
100 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 20:05
Beskrivning
Färglito av Hugo Zuhr. Sign. XX ex. 41x55 cm.
 
 
 
Nr
34206
Konstnär
Gerhard Nordström
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
18 Jan kl 20:10
Beskrivning
Färglito av Gerhard Nordström. Sign. 99ex. 42x55 cm.
 
 
 
Nr
34207
Konstnär
Lennart Sand
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:00
Beskrivning
Färglito av Lennart Sand. Sign. 190 ex. 35x50 cm.
 
 
 
Nr
34208
Konstnär
Lennart Sand
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:05
Beskrivning
Färglito av Lennart Sand. Sign. Hc. 34x45 cm.
 
 
 
Nr
34209
Konstnär
Lennart Sand
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:10
Beskrivning
Färglito av Lennart Sand. Sign. Pt. 34x48 cm.
 
 
 
Nr
34210
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
1500 SEK
Budnivå
1500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:15
Beskrivning
Derriere le Miroir. Nr 164-165. 1967. Joan Miro. Komplett med all org. grafik.
 
 
 
Nr
34211
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
500 SEK
Budnivå
500 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:20
Beskrivning
Derriere le miorir. Nr 29-30. 1950 . ( andra upplagan ) Joan Miro. Komplett med org. grafik.
 
 
 
Nr
34212
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
1200 SEK
Budnivå
1200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:25
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 203. 1973. Joan Miro. Komplett med org. grafik.
 
 
 
Nr
34213
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
8000 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:30
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 92-93 DIX ANS. 1956. Innehåller Miro Femme au Miroir ( Maeght 174, Cramer 36) Chagall L´ecuyere ( Mourlot 153) Miro etsning ( mauklerad plåt ) L´aigrette ( Dupin 105) Giacometti etsning ( makulerad plåt, ref. Lust 62 ) J Bazaine lit
 
 
 
Nr
34214
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
4000 SEK
Budnivå
4200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:40
Beskrivning
Bokhäften Derriere le miroir nr 182, 198,235, 225. Marc Chagall. Kompletta.
 
 
 
Nr
34215
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
800 SEK
Budnivå
800 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:45
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 231, 1978. Joan Miro. Komplett med 2 org. lito.
 
 
 
Nr
34216
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
400 SEK
Budnivå
400 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:50
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 14-15, 1948 ( senare upplaga ) Komplett med alla 8 org. lito
 
 
 
Nr
34217
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
600 SEK
Budnivå
650 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 19:55
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 155, 1965. Joan Miro samt R Ubac. Komplett med org. grafik.
 
 
 
Nr
34218
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
300 SEK
Budnivå
300 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:00
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 169, 1967 ( senare upplaga)+195, 1971. Joan Miro samt R Ubac. Kompletta.
 
 
 
Nr
34219
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:05
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 150, 1965. Capdeville, Fromanger, Garache. Komplett med org. grafik.
 
 
 
Nr
34220
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:15
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 215, 1975. Jean Bazaine. Innehåller 6 org. lito inkl omslag. Komplett
 
 
 
Nr
34221
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
200 SEK
Budnivå
200 SEK
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:20
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 17, 1949 ( Andra upplagan ). Roger Chastel. Innehåller 2 org. lito. Komplett.
 
 
 
Nr
34222
Konstnär
Derriere le miroir
Utrop
400 SEK
Budnivå
-
Status
Budgivning pågår
Utgång
22 Jan kl 20:25
Beskrivning
Derriere le miroir. Nr 117, 1959. Omslag är org. lito av J Miro. 4 litografier efter Braque,Bazaine, Giacometti, Tal-Coat. Komplett. Omslag något nött i ryggen.
 
 
 
« Föregående   123   Nästa »      Sida 1 av 3

Hjälp

Hur registrerar jag mig?

Hur gör jag för att lägga ett bud?

Hur hanteras mitt bud?

Hur följer jag med i budgivningen?

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Hur betalar jag?

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Vad menas med "höjningstakt"?

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Vilka avgifter tillkommer?


Hur registrerar jag mig?

Internetauktionen är helt datorstyrd och för att kunna lägga bud måste man vara registrerad med kundnummer och lösenord. Registrering görs via länken "Ny användare", som är placerad uppe till höger på hemsidan, bredvid flaggorna. Klicka på länken och följ anvisningarna. Kunder som ej har tillgång till internet kan bli registrerade i våra lokaler och även få hjälp med att lägga bud i våra datorer på Kalendegatan 10 B.

Tillbaka till topp

Hur gör jag för att lägga ett bud?

För att lägga ett bud måste Ni först och främst vara inloggad som användare på hemsidan. Detta gör Ni genom att klicka på länken "Logga in" uppe till höger bredvid flaggorna. När Ni har loggat in med Ert kundnummer och lösenord, väljer Ni "Internetauktion" i menyn.

Gå därefter in på den detaljerade sidan för det önskade objektet (Ni kommer dit genom att klicka på miniatyrbilden eller LÄGG BUD i objektlistan). Välj en av de förhandsinställda budnivåerna och klicka därefter på LÄGG BUD. Alla priser på hemsidan anges i svenska kronor, även om man är inloggad på den engelska versionen.

I undantagsfall kan budgivning även ske via telefon 040-301119 eller fax 040-139769. Detta sker enligt särskild överenskommelse. Efter budläggning bör man alltid kontrollera vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur hanteras mitt bud?

Om Ert bud är det enda inkomna vid utgångstiden för objektet, erhåller Ni objektet till minimipris (utropspris). Om fler än ett bud har inkommit, erhåller den högst bjudande kunden objektet för näst högsta budet + höjningstakten (detta för att skilja buden åt). Vid lika bud gäller först inkomna.

Tillbaka till topp

Hur följer jag med i budgivningen?

Budgivare kan själva kontrollera sin position i budgivningen genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan om objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån). Vi ber Er notera att man måste vara inne på objektets detaljerade sida för att kunna följa med i budgivningen, där samtliga uppgifter uppdateras automatiskt. I objektlistan uppdateras emellertid inga uppgifter automatiskt, ej heller budnivå.

Tillbaka till topp

Hur vet jag att jag har blivit överbjuden?

Ni erhåller automatiskt ett e-mail om Ni blir överbjuden. Ett snabbare sätt att kontrollera detta är att titta på "Nuvarande budnivå" samt "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur vet jag att jag har vunnit en budgivning?

Om Ert bud var det högst inkomna vid utgångstiden för objektet, skickas det automatiskt iväg en bekräftelse till Er via e-mail. Detta e-mail innehåller information om det totala priset, betalning och avhämtning.

Tillbaka till topp

Hur betalar jag?

Inköpt objekt kan betalas via postgiro, bankgiro, bankkonto eller kontant/check i våra lokaler på Kalendegatan 10B.

Tillbaka till topp

Hur ser jag vad ett objekt såldes för?

Efter utgång ligger sålda objekt kvar överst i objektlistan till slutprisåskådning i 24 timmar. Observera att menyvalet "Slutprislista för Kvalitetsauktion" ej omfattar objekt sålda på Internetauktionen, utan slutpriser från vår senaste stora auktion på Börshuset i Malmö.

Tillbaka till topp

Vad menas med "höjningstakt"?

Med "höjningstakt" menas den summa man höjer sitt bud med inom respektive prisintervall. Följande tabell gäller: Tillbaka till top

Intervall Höjning
100 - 1.000 50 kr
1.000 - 3.000 100 kr
3.000 - 10.000 200 kr
10.000 - 20.000 500 kr
20.000 - 50.000 1.000 kr
50.000 - 100.000 2.000 kr
100.000 - 200.000 5.000 kr
200.000 - 2 000.000 10.000 kr

Tillbaka till topp

Vad menas med "Budnivå"/"Nuvarande budnivå"?

Med "Budnivå" eller "Nuvarande budnivå" menas det pris som objektet klubbas för ifall inga fler bud inkommer. Om bara ett bud inkommit, hamnar budnivån på samma summa som utropspriset. Om två eller flera bud inkommit, hamnar budnivån på näst högsta budet + höjningstakten (detta för att skilja de två högsta buden åt). Ovanstående innebär att Ni i vissa fall kan komma att bjuda över "Nuvarande budnivå" utan att därmed ha bjudit högst. Kontrollera därför alltid vem som har högsta budet genom att titta på textraden "Högsta bud hos kund #", som Ni hittar på den detaljerade sidan för objektet (samma sida Ni lade Ert bud ifrån).

Tillbaka till topp

Hur länge är ett objekt öppet för budgivning?

Varje objekt ligger ute en bestämd tid och utgångstiden anges med datum och klockslag. Man kan även se den återstående tiden med hjälp av den nedräknande klocka som finns på varje objekts detaljerade sida. Om bud inkommer under de sista 5 minuterna, förlängs budgivningen med 5 minuters-intervall tills budgivingen upphör. Denna funktion är till för att alla ska ha en rimlig chans att bjuda emot ett bud i sista minuten.

Tillbaka till topp

Kan jag titta närmare på Internetauktionens objekt?

Visning av objekten sker dagligen under våra öppettider på Kalendegatan 10 B (mån-fre 12-16, lör 11-13). Välkommen!

Tillbaka till topp

Jag har glömt mitt kundnummer/lösenord!

Om Ni har sparat det e-mail som automatiskt skickades till Er efter registreringen, kan Ni se både Ert kundnummer och lösenord i det. Om Ni inte har kvar e-mailet, måste Ni kontakta oss på telefon 040-301119 för att kunna logga in som användare igen.

Tillbaka till topp

Vilka avgifter tillkommer?

På klubbat pris tillkommer 25 % samt 40 kr i slagavgift. Vid betalning med utländskt kort eller kort klassat som kreditkort, tillkommer en avgift om 2,36 % av totalsumman.

Tillbaka till topp